Çin ordusunun gizemli ‘kambur’ nükleer denizaltısının 12 tane kıtalararası balistik füze taşıdığı, her birinin 11 bin kilometre menzili olduğu belirtiliyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, kambur yapısıyla dikkat çeken ‘Jin’ tipi ‘094A’ modeli nükleer denizaltı, en son Hainan Adası’ndaki Yulin yer altı askeri üssü yakınlarında görüldü. (Aşağıdaki fotoğrafta). Uzun soluklu bir yenilemeden geçen dev su altı aracının ‘büyük dalgalar’ adı verilen 11 bin kilometre menzilli 12 balistik füze taşıdığı, Atlas ve Pasifik okyanuslarından ABD’nin herhangi bir noktasını vurabileceği kaydediliyor.

3c0de74400000578-0-image-a-2_1484156601569

Resmi adı JL-2A olan bu füzelerin menzili tam olarak 11 bin 200 kilometre. JL-2C gibi daha uzun menzilli türleri nükleer başlık taşıyabiliyor. Devriye görevindeki tüm Çin denizaltılarının, menzili 8 bin 334 kilometre olan JL-2 nükleer füzeleri taşıdığı belirtiliyor.

Jin 094A’nın ileri teknoloji ürünü metal yapısı ve reaktörünün gürültüyü azaltması ile ‘görünmezlik’ seviyesinin arttığı ifade ediliyor. Kumanda kulesinin arkasında dikey ateşleme bataryası, ön tarafında da torpido ateşleme sistemi yer alıyor. Bunlarla birlikte denizaltının birçok özelliği gizemini koruyor.

Çin’in Jin 095 tipi nükleer saldırı denizaltıları üzerinde çalıştığı, 2020’den önce denizlere indireceği belirtiliyor.

3c0de73f00000578-0-image-a-4_1484156629407

Rusya’nın ve Çin’in nükleer denizaltı filolarının sahip oldukları teknik ve taktik kabiliyetler özellikle ABD Deniz Kuvvetleri’ni ve Japonya’yı endişelendiriyor. ABD Donanma İstihbarat Dairesi tarafından hazırlanan bir raporda, kendi topraklarından çok uzak mesafelerde bulunan hedefleri başarı ile imha etmek maksadıyla yeni silahlar geliştirmekte olan Çin’in balistik füzelerle donatılmış Jin tipi nükleer denizaltılarının denizden yapılacak cevap niteliğindeki nükleer saldırı konusunda ciddi imkanlara sahip olduğu ifade edildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s