ABD’li şirket Ay’da madenciliğe başlayacak

Moon Express, bu yıl içerisinde Ay’a robotik bir araç gönderecek finansmanı sağladı.

ABD’nin California eyaletinde kurulan Moon Express (MoonEx) adlı özel şirket, Ay’da madencilik çalışmaları için 45 milyon dolarlık fon topladı.

Moon Express, eğer başarıya ulaşırsa Ay’a ayak basan ilk özel şirket olarak tarihe geçecek. Bu yıl Ay’a bir keşif robotu indirmeyi planlayan Moon Express, böylece teknoloji devi Google’ın açtığı bir yarışmayı da kazanmayı hedefliyor. ‘Lunar X Prize’ adlı yarışma çerçevesinde bütçesinin en az yüzde 90’ı özel fonlardan oluşan bir aracı 31 Aralık 2017’ye kadar Ay’a indiren ilk şirkete 20 milyon dolar ödül vadediliyor.

Elde edilen finansal kaynak ilk olarak Ay yüzeyinde fotoğraflar çekecek olan MX-1E uzay aracı ve onu Ay’a taşıyacak Electron roketi için harcanacak. Şirket, geçtiğimiz yıl Ay’da madencilik çalışmaları için ABD hükümetinden onay alan ilk özel şirket olmuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Moon Express CEO’su Bob Richards, “Ay çalışmalarımız için tüm kaynaklara artık sahibiz. Amacımız, Dünya’nın sosyal ve ekonomik potansiyelini keşfedilmemiş büyük sekizinci kıtaya, yani Ay’a doğru genişletmek. Böylece öğrenciler, bilim insanları, uzay ajansları ve özel şirketler için düşük maliyetli yeni bir Ay çağı başlatmak” dedi.

Moon Express, 2010 yılında, 57 yaşındaki Hintli milyarder Naveen Jain’in önderliğindeki bir grup Silikon Vadisi girişimcisi tarafından uzay turizmi ve Ay’da madencilik yaparak ekonomik gelir elde etmek amacıyla kuruldu. Jain’in asıl amacı ise insanoğlu için Dünya dışında koloniler kurmak. Böylece yeryüzünün yok olması halinde insanlığın devamının sağlanacağına inanıyor.

“ABD’li şirket Ay’da madenciliğe başlayacak” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir