Çelikten 10 kat güçlü ‘sünger’ geliştirildi

Geleceğin maddesi ‘grafen’ üzerinde çalışan bilim insanları, çok güçlü ve hafif süper malzeme oluşturdu.

ABD’deki bilim insanları, grafen maddesi ile en dayanıksız plastikten bile hafif ancak çelikten 10 kat daha güçlü olan süngerimsi ‘süper – malzeme’ üretti.

Fox News’ün haberine göre, bu çok güçlü süngerimsi malzeme, sıkıştırılıp kaynatılmış grafen parçacıklarından oluşuyor. (Yapay olarak laboratuarda üretilen grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isim. Geleceğin maddesi olarak tanımlanıyor.)

Sıradışı bir deniz canlısı gibi görünen yumuşak yapının içi neredeyse tamamen boş. Yani yoğunluğu sıradan bir grafenin yüzde 5’i kadar. Onu bu kadar özel kılan ise içeriğindeki grafen değil, sihirli gibi görünen özelliklerini, yapıyı oluşturan atomların diziliş şekli sağlıyor.

Söz konusu çalışmayı, ABD’nin Boston kentindeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’den bilim insanları gerçekleştirdi. Grafeni atomik seviyede analiz eden araştırmacılar, inanılmaz derecede güçlü süper materyallerin nasıl oluşturulacağını doğru bir şekilde tahmin edebilecek matematiksel modeller oluşturdu. Daha sonra ‘gyroid’ olarak bilinen kıvrımlı labirent yapıları üretmek için hassas miktarda ısı ve basınç uygulandı, madde gerginlik ve sıkışmaya maruz bırakıldı. Plastikten daha hafif, çelikten 10 kat güçlü bir süper – malzeme elde edildi.

En büyük sorun, bu aşırı kuvvetli materyali büyük ölçeklerde üretmek neredeyse imkansız, genel endüstriyel üretim kapasiteleri bu madde için yetersiz. Bu sorunun üstesinden gelindiği takdirde grafen gyroid birçok alanda kullanılabilir. Sıcağı ve soğuğu yalıtabilen çok güçlü ama ultra-hafif devasa köprüler, binalar inşa edilebilir.

Elmastan sert, elektriği bakırdan iyi ileten, istenilen her şekle sokulan, dünyada elde edilen en ince ve en hafif, saydam bir madde olan grafen, üretim maliyetleri düşürülebilirse gelecekte tıp, uzay bilimleri, yakıt pilleri, biyo-teknoloji gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir