Çinli bilim insanları, 200 derece sıcaklığa kadar dayanabilen ve su geçirmeyen bir kağıt türü geliştirdi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Şanghay Seramik Enstitüsü’nden araştırmacılar, 2008 yılından beri üzerinde çalıştıkları bir ‘süper kağıt’ türünü 3 yıl içinde dünya marketlerine sunmaya hazırlanıyor.

Gazeteye açıklamalarda bulunan araştırmacı Zhu Yingjie, “Hazırladığımız kağıdın kaligrafiden tutun reklam panolarına kadar birbirinden farklı birçok sektörde kullanılacağını ve insanlara faydalı olacağını ümit ediyoruz. Artık yangın veya su baskını gibi tehlikeleri düşünmeye gerek kalmayacak, bu süper kağıt yüzyıllarca sağlam kalabilecek” dedi.

Enstitü bünyesinde geliştirilen süper materyallerden birisi olan kağıtta kemik ve diş minesinde bulunan bir kalsiyum türü olan hidroksiapatit kullanıldı. Ultra-uzun hidroksiapatit nano-tellerden yapılan kağıt, farklı metotlar denenerek defalarca test edildi. Sonunda araştırmacılar en güçlü inorganik kağıt formülüne ulaştı.

Su geçirmeyen ve 200 dereceye kadar ısıya dayanabilen kağıdın anti bakteriyel özelliğinden ötürü sıradan kağıtlardan daha sağlıklı olduğu da belirtiliyor. Ulusal standartlarla ilgili prosedürlerin tamamlanmasının ardından üç yıl içinde seri üretime geçilmesi planlanıyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s