İngilizler yaşlılara bakacak robot üzerinde çalışıyor

İnsansı Pepper robotları, kültürel hassasiyetler ile donatılarak huzurevlerinde kullanılacak.

İngiltere’deki Middlesex ve Bedfordshire üniversitelerinden bilim insanları, baktıkları kişiye uygun şekilde önceden programlanabilen ‘Pepper Robots’ adlı kişisel sosyal hizmet robotları yapmaya çalışıyor.

BBC’nin haberine göre, ‘kültürel hassasiyetlere sahip’ robotların üç yıl içinde geliştirilmesi umuluyor. Avrupa Birliği ve Japonya hükümeti tarafından finanse edilen araştırma ile robotların doğru zamanda, doğru ilaçları almak gibi günlük işlerin yanı sıra arkadaşlık da yapabilmeleri öngörülüyor. Uzmanlar robotların huzurevleri ve hastanelerdeki iş gücüne yardımcı olabileceğini kaydediyor.

Çalışmaya katılan Profesör Irena Papadopoulos, “İnsanların ömrü uzadıkça, sağlık sistemlerinin üzerindeki baskı artıyor. Sadece İngiltere’de 100 yaşının üzerinde 15 bin kişi var ve bu sayı giderek artacak. Yaşlılara yönelik yardımsever, akıllı robotlar hastaneler ve huzurevlerinin üzerindeki baskıyı azaltabilir. Ayrıca evde bakımı geliştirebilir ve yaşlıların bağımsız hayatlar sürmesini teşvik edebilir. Bu robotlarla, bakımda insanın yerini almayı amaçlamıyoruz, mevcut bakımı geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Projenin başlangıç maliyeti yaklaşık 2,5 milyon dolar. Softbank Robotics şirketinin ürettiği ilk nesil Pepper robotları, Japonya’daki binlerce evde kullanılıyor. Yeni üretilecek robotların, akıllı uygulamalarla yaşlıların aileleri ve dış dünyayla daha iyi bağlantı kurabilmelerini sağlaması umuluyor.

Robotların yaşlılarla konuşma ve mimiklerle iletişim kurabilecekleri, ayrıca iyi olmadığını ya da acı çektiğini gösteren işaretleri görebilecekleri ifade ediliyor. Araştırma sonucu üretilecek robotlar İngiltere’deki bazı huzurevlerinde test edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.