Mideye ilaç taşıyan mini robot geliştirildi

ABD’de geliştirilen antibiyotik yüklü mini cihaz ile ilaçların daha etkili olması sağlanacak.

ABD’deki bilim insanları, hastanın ihtiyacı olan antibiyotikleri mideye etkili ve güvenli şekilde ulaştıran bir ‘nano-robot’ üretti.

Davis California Üniversitesi (UC Davis)’in bilim dergisi Angewandte Chemie’de yayınlanan araştırmasına göre, küçük bir denizaltıya benzeyen bu robot, hareket ihtiyacını mide asidinden karşılıyor. 20 mikron uzunluğundaki cihaz, insan saç telinin 5’te biri kalınlığında. (1 mikron = milimetrenin binde biri.)

Bilindiği üzere ağızdan alınan antibiyotikler genellikle hayat kurtaran ilaçlar olarak görülür. Yutulan antibiyotik mideye olan yolculuğunda büyük miktarda asitle karşılaşır. Bu mide asidi kimyasal bağları kesebilir ve hayati önemdeki ilacı etkisiz hale getirebilir. Doktorlar bunu engellemek için sıklıkla Prilosec veya Prevacid gibi asit düşürücü ilaçlar kullandırır. Ancak bunların da baş ağrısı, ishal ve yorgunluk gibi yan etkileri vardır.

İşte bu noktada, UC Davis araştırmacıları hem mide asidi tehdidinden korunmak hem de ilaçların yan etkilerini bertaraf etmek için robotik bir aygıt geliştirmeye başladı. Yutulabilen mini robot, mide asidinin açığa çıkardığı hidrojen kabarcıkları ile reaksiyona giriyor. Kabarcıklar karnın içinde dolaşır ve bir magnezyum çekirdeği asit miktarını dengeler. Mini robot, asitteki değişikliklere duyarlı bir polimerle kaplı. Midedeki asit etkisizleştiğinde bu polimer ‘ceket’ çözülüp yok olmaya başlıyor ve mini denizaltıdaki antibiyotik yükü mideye boşaltılıyor.

Araştırmayı yürüten nano-mühendislik uzmanı Joseph Wang, asitteki hidrojen kabarcıkları sayesinde mini robotun mideyi dolaşabildiğini, bunun cihazın daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu ve antibiyotiklerin daha etkili bir şekilde kullanıldığını kaydediyor. Şimdilik sadece farelerde denenen cihaz, yakında insanlarda da test edilecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Mideye ilaç taşıyan mini robot geliştirildi” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.