Şili’deki teleskoptan muhteşem görüntüler (Video)

Dünya’dan binlerce ışık yılı uzaklıktaki iki bulutsu, en net ve detaylı halleriyle gözlemlendi.

Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu (ESO)’ya ait olan Şili’deki VL Teleskobu, Cat’s Paw (Kedi Patisi) ve Lobster (Istakoz) bulutsularının eşsiz güzellikteki görüntülerini elde etti.

ESO araştırmacıları, büyüleyici görüntüleri oluşturabilmek için Dünya’dan 5 bin 500 ışıkyılı uzaklıktaki Kedi Patisi Bulutsusu ile 8 bin ışık yılı uzaklıktaki Istakoz Bulutsusu’nun yaklaşık 2 milyar fotoğrafını çekti. (1 ışık yılı = Yaklaşık 10 trilyon kilometre.)

Yukarıdaki video klipte, bulutsuların yer aldığı Scorpius (Akrep) Takımyıldızı’nın derinliklerine doğru yapılan yakınlaştırma yer alıyor. Aşağıdaki görüntüler ise bulutsuların renk cümbüşü gizemli diyarında kısa bir yolculuktan oluşuyor.

İki nebula da ilk kez 1837 yılı Haziran ayında İngiliz bilimci John Herschel tarafından Güney Afrika’daki Ümit Burnu’na olan üç yıllık seferinde keşfedildi. O zamanlar görsel olarak gözlemler yapan Herschel’in sınırlı güçteki teleskobu, Kedi Patisi Bulutsu’nun sadece ayak kısmı görebiliyordu.

Günümüzde ise VL Teleskobu bünyesindeki 256-megapiksellik OmegaCAM kamerasının gücü sayesinde, yeni Çok Büyük Tarama Teleskobu (VST) görüntüleri iki bulutsuda dalgalanan ışık-örtücü toz filizlerini gözler önüne serebiliyor.

eso1705aa
Istakoz Nebulası (Solda) ve Kedi Patisi Nebulası (Sağ üst köşede)

Fotoğrafın orjinal ve büyük haline yandaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: ESO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir