Anne karnında yirminci hafta.. (Video)

Yeni bir MRI tarama sistemi ile gebelik sırasında bebeklerin en net görüntüleri izlenebiliyor.

İngiltere’de geliştirilen yeni bir Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) sistemi sayesinde ebeveynler yakında hamileliğin henüz 20. haftasında bile bebeğin oldukça detaylı görüntülerini izleme fırsatı yakalayacak.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Londra merkezli bir araştırma ekibinin 12,5 milyon dolar maliyetle geliştirdiği son teknoloji ürünü MRI sistemi, 20 haftalık bebeğin bir madeni para büyüklüğündeki kalbinin, hareketlerinin ve tekmelerinin en detaylı görüntülerini yakalayabiliyor.

Yukarıdaki klipte ‘iFIND’ adı verilen bu yeni sistemle elde edilmiş 20 saniyelik bir görüntü yer alıyor. King’s College London Klinik Araştırma Merkezi önderliğindeki ‘iFIND’ projesinde, ekstra yüksek kalitede hareketli görüntüler oluşturulması için algoritmalar, manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanılıyor.

Geliştirilen bu yeni sistem, İngiltere’deki kürtaj yasası tartışmalarına da yeni bir boyut ekledi. Ülkede yasal kürtaj süresi 24 hafta. İngiliz Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, bu sürenin 12 haftaya indirilmesini desteklediğini söylemiş, tartışmalara yol açmıştı. iFIND ile 20 haftalık bebeklerin detaylı görüntülerinin izlenebilmesinin, kürtaj oranlarında bir değişikliğe yol açıp açmayacağı merak ediliyor. Türkiye’de de isteğe bağlı gebelik sonlandırmak için hamileliğin 10 haftayı geçmemiş olması gerekiyor.

Bu videoda ise anne karnındaki ikizlerin yine MRI tarama ile elde edilmiş eşsiz anları görülüyor:


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

 

“Anne karnında yirminci hafta.. (Video)” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir