Kategoriler
Yaşam

Şehirler için ‘dikey orman’ konsepti

Çin’in Nankin şehrinde iki kuleden oluşan dikey orman inşa ediliyor.

Hava kirliliği sebebiyle bazı bölgelerinde ulusal kırmızı alarm verilen Çin, bu durumla mücadele edebilmek için çareyi dikey orman projelerinde buldu.

İtalya’daki Stefano Boeri Architetti isimli şirket, Milano’da 2014 yılında tamamladığı dikey orman binaları konseptini Çin’in Nanjing (Nankin) şehrine ‘Nankin Green Towers’ (Yeşil Kuleler) adıyla taşıyor. Yaklaşık 6040 metrekare alana kurulacak olan iki kulelik dikey orman, Nankin’de her yıl 25 ton kadar karbondioksit emecek ve her gün 60 kiloya yakın oksijen üretecek. İki kule üzerinde 23 farklı yerel bitki türünden toplam 1100 ağaç ve 2 bin 500 adet şelale gibi sarkan bitkiler yer alacak.

Tepesinde yeşil bir bahçe olan 183 metre yükseklikteki uzun kulede ofis katları, müze, mimarlık okulu ve bir eğlence kulübü bulunacak. 109 metre yükseklikteki ikinci kulede ise 247 odalı bir otel, alışveriş merkezi ve yüzme havuzu yer alacak. Kulelerin inşaatının 2018’de tamamlanması bekleniyor. Benzer dikey orman projelerinin Çin’in Shijiazhuang, Liuzhou, Guizhou, Şanghay ve Chongqing şehirlerinde de hayata geçirilmesi planlanıyor.

Dikey orman projelerinin konsept fotoğrafları:

11

22

33

44

55

“Şehirler için ‘dikey orman’ konsepti” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir