Kategoriler
Teknoloji

Polen yayabilen robot arı geliştirildi

Japon bilim insanları, gerçek balarılarını taklit eden minik robotlar üzerinde çalışıyor.

Balarılarının sayıları birtakım hastalıklar ve olumsuz çevre koşulları nedeniyle günden güne azalıyor. Birçok bitkinin tarımsal üretimi için gerekli en önemli doğal tozlaştırıcılar olan arılara insanoğlunun her zaman ihtiyacı var. İşte bu önemli göreve yardımcı olabilmesi amacıyla geliştirilen teknoloji ürünü robot arılar ise arazideki ilk uçuşlarına hazırlanıyor.

Japonya’daki Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüsü’nden Eijiro Miyako ve ekibinin bilim dergisi Chem’de yayınlanan son araştırmasına göre, balarılarıyla aynı boyutlarda üretilen mini-drone arı prototipi, polen taşıma ve bitki dölleme işlemlerine yardımcı olabilir.

Eijiro Miyako ve arkadaşlarının geliştirdiği bu yapay polen taşıyıcı, 4 santimetre genişliğinde ve 15 gram ağırlığında. Görüntüsü çok benzemese de balarıları örnek alınarak hazırlanan 4 pervaneli robotun alt yüzeyine özel yapışkan bir jel ile kaplı at kılları yerleştirildi. Robot bir çiçeğin üzerine geldiğinde polenler robotun tüylerindeki jele yapışıyor. Bir sonraki çiçeğin üzerine geldiğinde ise polenler dökülüyor ve dölleme işlemi sağlanıyor.

robobee
Robot arının altındaki jel kaplı at kılları (Eijiro Miyako)

Robot arı deneyleri sırasında Japon zambakları kullanıldı ve çiçeklerin döllenmesi işlemi başarılı oldu. Robotun üzerindeki yumuşak ve esnek hayvan kıllarının, çiçeklerin erkeklik ve dişilik organlarına zarar vermediği tespit edildi.

Miyako ve ekibi, yapay arıların başarılı olması için GPS sistemini takip eden, yüksek çözünürlüklü kameralar ile donatılmış ve yapay zeka eklenmiş modeller üzerinde çalıştıklarını belirtti. Testlerini sürdüreceklerini vurgulayan Miyako, gerçek arılar ile robot arıların yakında birlikte uçabileceklerini kaydetti.

Arıların olmadığı bir dünyada yaşamak zorunda kaldığımızı düşünelim. Muhtemelen açlıktan ölmezdik ama çok sevdiğimiz bazı meyvelerden ve hem insanlar hem de hayvanlar için besin kaynağı olan bazı bitki türlerinden mahrum kalırdık ya da o bitkileri bulmakta çok zorlanırdık. Bu sebeple robot arı araştırmaları önem taşıyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Polen yayabilen robot arı geliştirildi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.