Brezilya’daki bilim insanları tek hücreli canlı amoeba (amip)’in suda yaşayan ilginç bir türünü keşfetti. Kabuğu sebebiyle büyücü şapkasına benzeyen amipe Yüzüklerin Efendisi serisinin efsanevi karakteri Gandalf’tan esinlenerek ‘Arcella gandalfi’ ismi konuldu.

Sao Paolo Üniversitesi Biyolojik Bilimler Enstitüsü’nün Acta Protozoologica dergisinde yayınlanan araştırmasına göre, bu küçük gri canlı 81 mikrometre çapında ve 71 mikrometre yüksekliğinde. (1 mikrometre = milimetrenin binde biri.) Uzmanlar kukuletaya benzeyen dış kabuğun avcılardan korunmak için kullanıldığını düşünüyor.

Araştırmayı yürüten profesör Daniel J.G. Lahr, “Küçük yapılarından ötürü yeni amip türü keşiflerine çok nadir rastlanır. Ancak ülkenin birçok bölgesinde görüldüğüne dair raporlar aldık. Elektron mikroskobuyla karakteristik özelliklerini incelemeye başladık. Güney yarımküreye özgü olduğunu ve sulak alanlarda yaşadığını düşünüyoruz. Özgün kabuğu kırkayak ve yengeç gibi avcılara karşı, hatta nemsizlik ve kuraklığa karşı koruma sağlıyor” dedi.

ameoba
Arcella gandalfi

Profesör Lahr, benzer kuruluk önleyici kabukların, sığ sularda, akıntılarda ve rezervuarlarda yaşayan planktonlarda ve bitkilerde de görüldüğünü, suların azaldığı kuraklık dönemlerinde kabuğun içinin nemli kalabildiğini ifade etti. Lahr, söz konusu ‘büyücü şapkasının’ Güneş’ten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından da koruma sağladığını kaydetti.

Kabuksuz çıplak amip cinsi olan amoebalar, tatlı sularda, kokuşmuş su birikintilerinde ya da nemli topraklarda yaşıyor. Çapları 200 – 300 mikrometre arasında değişen amoebalar yalancı ayaklarını besinleri olan diğer tek hücrelileri almada kullanıyor. Durgun sularda yaşayan amoeba proteus’un 300 – 600 mikrometre çapıyla en büyük çıplak amiplerden biri olduğu belirtiliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s