Kategoriler
Arkeoloji

Bir zamanlar göklerin hakimiydiler

10 metrelik kanat açıklığına sahip Pterozorlar, çeyrek ton yük taşıyabiliyordu.

Uçan bir dinozoru ağzı açık, size doğru dalış yaparken görseniz, eminim korkudan aklınızı yitirirdiniz.

İngiliz bilim insanları, Romanya’da ortaya çıkarılan en yeni fosillerin yaklaşık 250 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen uçan sürüngen Pterosaur (Pterozor)’un bir türü olduğunu bildirdi. Göklerde süzülen bu kanatlı dinozorlar, at boyutlarındaki avları yiyebilen güçlü canlılardı.

İngiltere’deki Southampton ve Portsmouth üniversitelerinin bilim dergisi Peerj’de yayınlanan araştırmalarına göre, geçtiğimiz aylarda Transilvanya’da bulunan fosiller, Mezozoik dönemde yaşamış, 10 metrelik kanat açıklığına ve 2,5 metrelik boyun kemiğine sahip Pterozor türü Hatzegopteryx (Hatzegopteriks)’e ait.

Dünyanın birçok yerinde daha önce farklı Pterozor türlerine ait kemikler bulunmuştu. Bunlar genellikle uzun bir boyna ve bacaklara sahip avcılar. At boyundaki avlardan sıçan kadar hayvanlara kadar herşeyi yiyebiliyorlardı. Ayrıca büyüklükleri konusunda bir savaş uçağından günümüz serçesine oldukça yüksek oranda farklılıklar gösteriyorlar.

giant1
Hatzegopteriks illüstrasyonu (Peerj)

Hatzegopteriks ise olağanüstü genişlikte kemikleri ve çok daha fazla güç katan süngersi dolgu ile diğer türlerden ayrılıyor. Ayrıca Pterozor ailesinin diğer üyelerinden çok daha geniş bir ağza sahip ki bu daha büyük avları parçalayıp yutmasına imkan sağlıyor. Şimdiye dek bulunan fosiller, yaratığın genellikle tıknazca olduğunu; kanatlarının, sırtının ve bacak kaslarının çeyrek ton tartabilecek kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Fosillerin bulunduğu bölgede daha önce yapılan kazılarda küçük dinozorlar ve bir çeşit antik, uzun boyunlu at fosilleri açığa çıkarılmıştı. Bu da gösteriyor ki, Hatzegopteriks muhtemelen, genç dinozorları ve bir at boyutundaki avları daha büyük veya daha güçlü bir şeyin saldırısına uğrama korkusu olmadan saldırıp yakalayabilecek bir yırtıcıydı.

Araştırmaya katılan uzmanlar, antik Transilvanya’da Hatzegopteriks gibi ‘büyük’ yırtıcılar olmadığı için bu korkutucu uçan dinozorların bölgede dominant bir unsur haline geldiğini düşünüyor. Yine de bu kanatlı sürüngenlerin yaşamı büyük ölçüde bir gizem. Söz konusu araştırma, aslında dinozorlarla alakalı çok az şey bildiğimizi bizlere hatırlatıyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Bir zamanlar göklerin hakimiydiler” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.