Dokuzuncu gezegenin sırrı

Plüton’un ötesinde keşfedilmemiş karanlık dev bir gezegene dair teoriler bulunuyor.

Bilim insanları, sekiz gezegenli Güneş Sistemimizin yakınlarında, bilinen gözlem yollarıyla tespit edilemeyen ancak bazı belirtiler sunan gizemli, karanlık bir dünyayı arıyor.

Astronomlar geçtiğimiz yıl Plüton’un ötesinde dev boyutlarda bir gezegenin olduğuna işaret eden ‘güçlü bir kanıt’ elde ettiklerini açıkladı ama nerede olduğu hala büyük bir sır. Henüz hiç kimse bu gizemli küreyi bulamasa da esrarengiz gezegen hakkındaki ciddi teoriler son bulmadı.

Marduk, Nibiru ya da X gezegeni gibi isimler takılan gök cismi ile ilgili iddialar ilk kez gündeme gelmiyor. Komplo teorisyenleri, Güneş Sisteminin çok yakınında olduğunu öne sürdükleri bu gezegenin yer çekimsel etkisinin Dünya dahil tüm sistemi etkilediğine inanıyor.

DÜNYA’NIN 10 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLABİLİR

Astronomical Journal dergisinde geçen yıl yayınlanan bir araştırmaya göre, California Teknoloji Enstitüsü’nde görevli astronomlar, matematiksel hesaplamalar ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla Güneş Sistemi’nin dış kısmında, Dünya’nın 10 katı büyüklükte başka bir gezegenin var olabileceğini bildirmişti.

Güneş’in çevresindeki bir turunu 20 bin yılda tamamladığı öngörülen gizemli gezegenin, sistemin dış ucundaki ‘cüce’ gezegenleri ve asteroitleri çekim gücüyle etkilediği sanılıyor.

Amerikan Astronomik Bilim (American Astronomical Science)’ın ABD’deki Ocak ayı buluşmasında gösterilen yeni bilgisayar modellerine göre ise, bu gezegen bir zamanlar uzay boşluğundaki bir ‘yalnız yolcu’ olup sonradan Güneşimiz tarafından çekilmiş olabilir. Bu simülasyonlara göre, söz konusu gezegen Dünya’nın 10 katı büyüklüğünde ve Güneş’ten bize göre 1000 kat daha uzak olabilir.

GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN DIŞINA MI ATILDI?

Gezegeni bulmak için çalışmalar yürüten gökbilimciler Mike Brown ile Konstantin Batygin, bunun dışlanmış bir gezegen olduğunu düşünüyor. Teorilerine göre, dokuzuncu gezegen de diğer komşularımız gibi Güneş’e yakın bir yerde oluştu ancak etrafı kalabalıktı ve sistemin dışına atıldı.

ABD’deki New Mexico Eyalet Üniversitesinden James Vesper ile Paul Mason, yakın zamanda yaptıkları bir simülasyon ile, farklı büyüklük ve yörüngedeki yalnız gezegenlerin Güneş Sistemimize girmeleri durumunda neler olacağını inceledi. 156 farklı bilgisayar modeli denendi. Yalnız gezegenin yüzde 60 ihtimalle sistemin dışına atılacağı, yüzde 40 ihtimalle sistem içerisinde yörüngede kalacağı ortaya çıktı.

DÜNYA İLE NİBİRU BU YIL ÇARPIŞACAK İDDİASI

Dokuzuncu gezegen hakkında sadece bilim dünyası kafa yormuyor. Komplo teorisyenleri için de hayli etkileyici bir konu. ABD’li yazar David Meade, yeni piyasaya çıkan ‘Planet X – The 2017 Arrival’ adlı kitabında Dünya ile Nibiru adlı bir gezegenin bu yıl Ekim ayında çarpışacağını öne sürdü. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Nibiru ve benzeri hikayelerin birer aldatmaca olduğunu bildiriyor.

Varsayımları doğrulayacak net bir kanıt henüz elde edilemese de esrarengiz dokuzuncu gezegen teorisinin her zaman ilgi çekici bir konu olduğu gerçeği değişmeyecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Dokuzuncu gezegenin sırrı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.