Pasifik’in derinliklerinden 5 ilginç canlı (Video)

Venüs sinekkapan anemonu, zehirli zıpkın dolu ağzını açıp kapatarak avını bekliyor.

Amerika Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA)’dan biyologlar, Pasifik Okyanusu’ndaki Samoa bölgesinde üç haftalık keşif gezisini tamamladı. NOAA ekibi, karanlık derinliklerde yaşayan ve daha önce hiç görmediğimiz ya da çok nadir rastlanılan deniz canlılarının görüntüleriyle döndü.

Science Alert’in haberine göre, Okeanos Explorer keşif gemisini kullanan araştırmacılar, 16 – 26 Şubat tarihleri arasında okyanusun yaklaşık 4 kilometre derinliklerine kadar inerek birbirinden farklı yaşam formlarını inceleme fırsatı yakaladı. İşte bu birbirinden ilginç canlılardan bazıları..

5 – Rainbow Ctenophore (Gökkuşağı Denizanası)

Yukarıdaki klipte daha önce çekilmiş bir örneği gösterilen Gökkuşağı Denizanası, Vailulu’u denizaltı dağında, aktif bir volkanın yakınlarında görüldü. Araştırmacılara göre canlının üzerindeki parıltılar, gerçek ışık değil, bir dizi saç benzeri tüylü uzantı. Denizanası karanlık sularda yüzerken üzerindeki uzantılar ışığı kırarak gökkuşağı renkleri benzer yansımalar meydana getiriyor. NOAA’nın elde ettiği en yeni görüntüsüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: Okeanos Explorer.

4 – Venus Flytrap Anemone (Venüs Sinekkapan Anemonu)

Bir NOAA araştırmacısı, bu ürkütücü avcı hakkında, “Ölü bir Iridogoria mercanının tepesinde yer alan güzel, ama belki de uğursuz bir canlı” yorumunu yapıyor. Çiçek benzeri garip yaratığın parlak pembe ağzında avına zehir enjekte eden mikroskobik zıpkınlarla donatılmış iğne dokunaçları yer alıyor.

3 – Cosmic Jellyfish (Kozmik Denizanası)

Uzayın derinliklerinden gelen bir UFO’ya benzetilen bu sıradışı canlı, yaklaşık 3 kilometre derinlikte, Utu denizaltı dağı yakınlarında görüntülendi. Rhopalonematidae ailesine ait olan denizanasının bel kısmından dikey olarak uzanan kanallar görülüyor. Kanalların üzerinde de yumurtalıklar dikkat çekiyor.

2 – Hydroid (Hidroid)
hidroid
Cook Adaları yakınlarındaki Leoso denizaltı dağında, yaklaşık 3 bin 770 metre derinlikte görülen ve tek başına yaşayan bir deniz canlısı. NOAA’nın elde ettiği en yeni görüntüsüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz; Okeanos Explorer

1 – Armored Searobin (Zırhlı Searobin – Öksüz balığı)

Bu balığın en ilginç yanı, incecik “bacaklarıyla” okyanus tabanında yürüyor olması. Balık, kanatlarının altından gelen bu uzantıları yürümek için kullanıyor. Burnunun iki yanında öne doğru uzanan boynuz benzeri çıkıntıları, ağzının önünde kollara ayrılmış “bıyıkları” ve kelebeklere benzeyen geniş kanatları ile olağanüstü bir görünüm sergiliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir