Çamur çukurundan ‘Büyük Ramses’ çıktı

Mısır’ın büyük firavunlarından İkinci Ramses’in dev heykeli çamurdan çıkarıldı.

Mısır’da Ramses heykeli heyecanı yaşanıyor. Başkent Kahire’de çamur çukuru içinde 3 bin yıllık oldukları tahmin edilen iki firavun heykeli gün yüzüne çıkarıldı. Heykellerden dev boyutlarda olanının ‘Büyük Ramses’ olarak da bilinen İkinci Ramses’e ait olduğu belirtiliyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kahire’deki Matariya bölgesinde, binalar arasındaki bir atık alanında bulunan heykellerin, milattan önce 1313 – 1279 yılları arasında yaşayan 19. hanedanlık firavunlarını temsil ettiği düşünülüyor. Keşif, Alman ve Mısırlı arkeologların ortak çalışmasıyla gerçekleştirildi.

Heykeller, günümüzün modern Kahire’sinin doğusunda yer alan antik Heliopolis şehrindeki Ramses harabelerinin yakınlarında ortaya çıkarıldı. 8 metre boyunda olan dev heykelin ‘Büyük Ramses’e ait olduğu ve kuvarsit taşından oyulduğu kaydedildi. Diğerinin ise kireç taşı yontularak yapıldığı belirlendi. 80 santimetrelik bu heykelin ise İkinci Ramses’in torunu İkinci Seti’ye ait olduğu düşünülüyor.

ramses
İkinci Ramses heykeli (Reuters)

Mısır arkeoloji ekibinin başındaki Aymen Ashmawy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bulunan heykellerin Mısır mitolojisinde güneş tanrısı Ra’ya adanan Heliopolis şehrinin önemini gösterdiğini ifade etti. Alman arkeolog Dietrich Raue ise tüm ekibin, heykellerin çamur içinden zarar görmeden çıkarılması için çalıştığını açıkladı. Heykellerin çıkarılışı sırasında, ‘profesyonel yöntemler’ kullanılmadığı iddiasıyla sosyal medyada çok sayıda kişi eleştirilerini dile getirdi.

Antik Mısır’da milattan önce 1279’dan 1213’e kadar ülkesini tam 66 yıl boyunca yöneten İkinci Ramses’in inşa ettirmiş olduğu birçok yapı ve tapınak günümüze kadar korunabildi. Eski Mısır’ın en önemli lideri olan firavun Büyük Ramses, ‘Yasa’nın çok sevdiği güçlü boğa, yabancı ülkeleri kıskıvrak bağlayan Mısır’ın koruyucusu, ışığın seçtiği kişi, büyük zaferler elde etmiş ordulardan yana zengin, ışığın oğlu’ gibi isimlerle de anılırdı.

Aşağıdaki video klipte heykelin çıkarılması çalışmaları yer alıyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir