Dünyanın 400 kilometre üzerinde ve saatte 29 bin kilometre hızla hareket eden çalışma alanında görmeyi umut edeceğiniz son şey bir çiçek olmalı. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’deki astronotlar, uzayda çiçek yetiştirip koklayabiliyorlar.

Amerikalı Astronot Scott Kelly, geçtiğimiz yıl sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurmuştu. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), istasyonda açan çiçeğin zinya (zinnia – kirli hanım çiçeği) olduğunu bildirdi.

UUİ’deki zinyanın açması kolay olmadı. 2015’in Aralık ayında NASA zinya çiçeklerinin iyi yetişmediğini açıklamıştı. Ancak ardından astronot Scott Kelly bu çiçeklerin bakımını üstlendi. Biraz bakım ve ilgiyle çiçeklerden bazıları dünyadaki gibi açarak istasyona renk kattı.

zinya2
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yetişen Zinya çiçeği (NASA)

NASA çiçeklerle uzun zamandır ilgileniyor ancak biyolojilerini daha iyi anlamak için değil, astronotların streslerine çare bulabilmek için. İstasyonda çiçeklerin var olacak olması, astronotların akıl sağlıkları için gerekli.

Uzay bitkilerini yetiştirme sürecindeki en büyük sorun olarak, yapraklarında üreyerek çoğalan bakteriler gösteriliyor. Bakterilerin, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği ifade ediliyor.

 

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s