Ispanak yaprağından kalp dokusu yaptılar

Bitkiler laboratuvarda yapay organ dokusuna iskelet olarak kullanılmaya başlandı.

ABD’deki bilim insanları ıspanak yaprağını çalışan bir insan kalbi dokusuna çevirmeyi başardı.

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, Massachusetts eyaletindeki Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) araştırmacıları, vücuda kan taşıyacak olağanüstü derecede doğal yolları yeniden oluşturmanın en iyi yönteminin bitkilerden faydalanmak olduğunu bildirdi.

Bilim insanları daha önceki araştırmalarda laboratuvar ortamında küçük ölçekli başarılar etse bile büyük çapta organ dokusu üretmekte büyük bir mücadele veriyor. Gerçek boyutlarda doku, kemik ve organ elde etmek hayli zor bir iş. Buna rağmen insanoğlu her geçen gün daha fazla ‘yapay organ’ ihtiyacı duyuyor.

WPI’daki uzmanlar, laboratuvarda gerçekleştirilmesi belki de en zorlu iş olan ‘kan akışı sağlayan damarların yer aldığı kalp dokusu’ konusunda önemli bir eşiği atladı. Şimdiye kadar üç boyutlu baskı gibi teknikler kullanarak küçük ve dallanan kan damarı ağları yeniden inşa etmek çok zor bir görevdi. Ancak araştırmacılar bitkilere yönelerek ve yaprakları dokuya çevirerek bunu çözdü.

ispanak1
İnsan hücreleri ekilen ıspanak yaprakları (WPI)

WPI araştırmasına göre, bitkiler ve hayvanlar, sıvıları ve kimyasalları taşımanın farklı yollarına sahip olsalar bile bunu gerçekleştiren doku parçalarının yapıları birbirlerine çok benziyor. Uzmanlar, yapı iskelesi için hücresizleştirilmiş bitkilerin kullanılmasının, bitki ve hayvanlar arasındaki olası benzerlikleri kullanan yeni bir bilim dalını da ortaya çıkardığını belirtiyor.

Araştırma ekibi, laboratuarda kalp dokusu üretmek için ıspanak yapraklarındaki bitki hücrelerini kazıdı ve insan hücreleri tohumları ekti. Yapraktaki kanallar vasıtasıyla insan kan hücrelerine benzeyen sıvıların akışı sağlandı. Ekibe göre bu teknik sağlıklı kalp katmanlarının büyütülmesinde, travmatik sakatlıkların iyileştirilmesinde ve kalp krizi hastalarını tedavi etmede kullanılabilir. Ispanak gibi bitkilerin her yerde ve kolaylıkla bulunabilmesi de önemli bir etken.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki biyomedikal mühendislik profesörü Glenn Gaudette, “Daha yapacak çok işimiz olsa da şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz metot oldukça umut verici. Tarımla uğraşan insanların binlerce yıldır bolca yetiştirdiği bitkileri insan dokusu mühendisliğine adapte etmek, bu alandaki sınırları aşmamıza ve birçok sağlık problemini çözmemize yardımcı olacak” açıklamasını yaptı. Araştırma sonuçları önümüzdeki Mayıs ayında Biomaterials dergisinde yayınlanacak.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Ispanak yaprağından kalp dokusu yaptılar” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir