En pahalı elmas: ‘Pembe Yıldız’

‘Pembe Yıldız’ elması Hong Kong’da 71,2 milyon dolara satıldı.

Dünyanın en büyük pembe elması, bir müzayedede satılan en değerli taş oldu. ‘Pembe Yıldız’ olarak bilinen 59,60 karatlık nadir elmas, Hong Kong’da düzenlenen açık artırmada 71,2 milyon dolara satıldı. Elması Asyalı ünlü şirket Chow Tai Fook satın aldı.

The Washington Post’un haberine göre, Sotheby’s müzayede şirketi, Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi’ndeki açık artırmanın 5 dakika sürdüğünü açıkladı. Elmasın yeni sahibi Chow Tai Fook şirketi, 1929’da Çin’de kuruldu ve zamanla dünyanın en büyük otel, gazino, iletişim, enerji ve mücevher firmalarından biri haline geldi. Chow Tai Fook, Forbes’un 2014 yılı verilerine göre, Asya’nın en ünlü 50 şirketinde arasında yer alıyor.

elmas
Pembe Yıldız (AFP/Getty Images)

Aynı elmas 2013’te İsviçre’nin Cenevre kentinde New Yorklu elmastraş Isaac Wolf’a 83 milyon dolara satılmış ancak alıcı paranın tamamını ödeyemediği için geri alınmıştı. İşlenmemiş haldeyken 132,5 karat olan ‘Pembe Yıldız’, İngiltere merkezli elmas madenciliği ve ticareti şirketi De Beers tarafından 1999’da Afrika’daki bir madende bulundu. Elmasın kesilmesi ve cilalanması 2 yıl sürdü.

Bundan önceki en pahalı elmas rekoru, geçen yıl Mayıs ayında Cenevre’de yine bir Sotheby’s müzayedesinde 57,5 milyon dolara satılan 14,6 karatlık ‘Oppenheimer Blue’ adlı taşa aitti.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“En pahalı elmas: ‘Pembe Yıldız’” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.