Çinli yetkililer, Dünya’nın yakınlarında yer alan ve değerli madenler içeren asteroitlerde madencilik yapmayı planladıklarını bildirdi.

China Daily gazetesinin haberine göre, Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nden bilim adamı ve siyasi danışman Ye Peijian, konuyla ilgili bir forumda yaptığı açıklamada, yakın gelecekte bir asteroit üzerinde üs kurmayı planladıklarını, bu üsse robot ya da astronotlar göndereceklerini ve değerli madenleri Dünya’ya getireceklerini söyledi.

İlk aşamada transfer için uygun asteroitleri araştıracaklarını belirten Ye Peijian, “Bu göktaşlarındaki katrilyonlarca dolar değerindeki madenleri Dünya’ya getirmek istiyoruz. Uzun vadede bu kaynakları uzayda yeni tesisler inşa etmek ve yıldızlararası seyahatleri destekleyebilecek malzemeleri üretmede kullanmak niyetindeyiz” dedi.

Derin uzaya seyahat ederken Dünya’nın yakınından geçen asteroitlere insansız sondalar yerleştirebileceklerini belirten Çinli uzman, “Bu sondalar, göktaşı ile birlikte bilmediğimiz uzaklara yolculuk edebilir. Belirli bir noktaya geldiğinde sonda kendisini aktif hale getirip bilimsel görevini gerçekleştirmek üzere asteroitten ayrılabilir. Bu sayede sonda önemli bir miktar yakıttan tasarruf edip uçuş ömrünü uzatabilir” diye konuştu.

mayn1
Asteroit hasadı yapan araç illüstrasyonu (Deep Space Industries)

ABD’li dev küresel finansal hizmetler firması Goldman Sachs da, geçtiğimiz ay ‘asteroit yakalayan bir uzay aracı’ ile göktaşlarından milyarlarca dolar para kazanmayı umut ettiklerini duyurmuştu. Firmanın yayınladığı 98 sayfalık raporda, asteroitlerden değerli metallerin çıkarılmasının yakın gelecekte oldukça gerçekçi bir fırsat olduğu vurgulanmıştı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarına göre, Mars ve Jüpiter arasında yer alan 200 kilometre genişliğindeki mineral zengini ’16 Psyche’ adlı asteroitteki sadece demir madeninin değeri yaklaşık 10 bin katrilyon dolar.

600 bini aşkın asteroidin ekonomik ve bilimsel sınıflandırmasını yapan Asterank girişiminin verilerine göre bilinen en değerli diğer 5 göktaşı şöyle sıralanıyor:

162385 (2000 BM19) – 6,94 trilyon dolar
4034 Vishnu – 5,28 trilyon dolar
65679 (1989 UQ) – 1,74 trilyon dolar
5143 Heracles (1991 VL) – 2,33 trilyon dolar
7753 (1988 XB) – 1,31 trilyon dolar


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s