Uğur böceğinin origami kanatları robotlara uygulanabilir

Böceğin katlanabilen gizemli alt kanat yapısı ilk kez gözlemlendi.

Japonya’daki bilim insanları, uğur böceğinin katlanabilir kanat tasarımını mercek altına aldı. Origami kanat yapısının robotlara, uydu antenlerine, mikroskobik tıbbi cihazlara hatta şemsiyelerin bin yıllık dizaynlarının değiştirilmesine kadar ilham verebileceği ortaya çıktı.

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacıların Akademik PNAS dergisinde yayınlanan çalışmasına göre, vücudundan çok daha geniş olmasına rağmen uğur böceği kanatlarını açıp kapadığında ‘mükemmel bir uyum’ içinde canlının vücudunu sarabiliyor. Bu renkli böcek, uçuşa geçmeden önce kanatlarını kabuğunun altında kompleks bir şekilde katlayabiliyor. Uçtuğunda ise katlanan unsurlar güçlü zar kanatlara dönüşebiliyor.

Şimdiye kadar kanatlanma mekanizmaları gizemini koruyordu çünkü kimse benekli üst ve ön kanatların altındaki ‘elytra’ olarak bilinen alt kanatları göremiyordu. Ancak Japon bilim insanları, bu dış katmanın altını görebilmelerini sağlayan transparan bir pencere açmayı ve bu yeni saydam dış katmanı uğur böceğine nakletmeyi başardı.

takeoff04-large_trans_NvBQzQNjv4Bq-Ma9smdKQOFBwr_J_3B7pTgJ5kiIfOwqM3Xcxc49h-I

Tokyo Üniversitesi’nden Kazuya Saito, “Uğur böceğinin kanatlarını açışını gösteren videoları 0.1 saniyede oynatarak izledik. İlk başta 3D yazıcılarla yapay kanat ürettim. Ancak yeterince şeffaf ve ince bir alt kanat yapmak çok zordu. Bunun için tırnaklara sürülen fotopolimer kullandık. Böylece ürettiğimiz alt kanat, bize uğur böceğinin kanat yapısını incelemek için bir kapı araladı” diyor.

Saito ve ekibi, tomogorafi sayesinde böceğin kanatlarını tıpkı bir mezura mekanizması gibi açıp kapattığını keşfetti. Böcek damarlarda biriktirdiği enerjiyi kullanarak uçuşa geçmeden önce kanatlarını hemen açıyor, bir noktaya konduğunda da kapatıyor. Saito, “Şekil değiştirebilir yapıların birçok eklemleri ve bükülmez kısımları olur. Uğur böcekleri, çok basit bir yapıya sahip olmasına rağmen esnekliğini kullanarak karmaşık şekillere girebiliyor” şeklinde durumu açıklıyor.

Araştırmasının yeni alanlara ilham kaynağı olabileceğini vurgulayan Saito, “Güneş enerjisi panelleri, anten reflektörleri gibi araçlara yeni tasarımlar verilmesini sağlayabilir. Uğur böceğinin kanat sitemi 1000 yıldır aynı kalan şemsiyelerin açılıp kapanma mekanizmalarını da değiştirebilir. Vücuda enjekte edilen nano boyuttaki tıbbi cihazlara, uçan küçük ve büyük robotlara uygulanabilir” diye konuştu.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz

“Uğur böceğinin origami kanatları robotlara uygulanabilir” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.