Bu da Toyota’nın uçan otomobili: Skydrive

Rakiplerinden geri kalmak istemeyen Toyota önemli bir adım attı.

Japon otomobil devi Toyota, Japonya’da uçan otomobil teknolojisi geliştirmek için kurulan bir girişime yatırım yaptığını duyurdu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, ‘Cartivator’ isimli şirkete ilk etapta yaklaşık 350 bin dolar yatırdığını duyuran Toyota, böylece beklenmedik bir hızla günlük hayatımıza girmeye hazırlanan uçan otomobil alanında rakiplerinden geri kalmamak için adım attı. ‘Skydrive’ adlı prototipin ilk insanlı testi 2018’in sonlarına doğru yapılacak.

Fikir ilk olarak 2012 yılında Tsubasa Nakamura ve bir grup arkadaşı tarafından ortaya atılmış, 30 kişiden oluşan ekip Cartivator girişimini kurmuş, 2014 yılında da Skydrive’ı geliştirme işine başlamıştı. Gün geçtikçe ciddiyet kazanan çalışmalar Toyota’nın ilgisini çekti ve dev firma projeyi finansal olarak destekleme kararı aldı.

sky22
Skydrive

Dört büyük pervanesi bulunan Skydrive, otomobil, motosiklet, drone karışımı gerçekçi bir konsept sunuyor. Yerde üç tekerlek üzerinde yol alacak olan Skydrive, elektrikle çalışacak. 2,9 metre uzunluğunda, 1,3 metre genişliğinde, 1,1 metre yüksekliğinde küçük bir gövdesi olacak. Yerde saatte 150 kilometre hıza, havada ise 100 kilometre hıza ulaşabilecek. Dikey iniş ve kalkış yapabilecek olan araç, yerden 10 metre yükseklikte yol alabilecek.

Japon yetkililer bu aracın çalışan bir modelini 2020’de Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyatların açılışında stadyuma sokmak istiyor. Toyota ve Cartivator’ın hedefi, ilk ürünlerin 2023’te Japonya’da satışa çıkarılması ve 2030’dan sonra dünya çapında bir pazara ulaştırılması. Bu sektörün önümüzdeki on yıllar içinde yeni bir yarışa sahne olacağı ortada. Girişimin Toyota grubundan aldığı destekle, otomobil konseptine daha yakın tasarımları hayata geçirerek tam bir uçan otomobil geliştirmesi bekleniyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir