Akıllı cihazlarımıza hologram teknolojisi geliyor

Bilim kurguyu gerçeğe dönüştüren yeni hologram araştırması iletişimde çığır açabilir.

‘Star Wars’ (Yıldız Savaşları) filmlerinde görülen hologramlı haberleşme teknolojisinin günlük hayatta kullanılmasına yönelik önemli bir adım daha atıldı. Bilim insanları, akıllı mobil cihazlar ile bilgisayar ve televizyon ekranlarına uygulanabilecek nitelikte dünyanın en ince holografik materyalini geliştirdi.

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi ile Çin’deki Pekin Teknoloji Üniversitesi’nden uzmanların, Nature Communications dergisinde yayınlanan ortak araştırmasına göre, geliştirilen nano-malzeme, insan saç telinden 1000 kat daha ince. Milyonlarca silikon sütunu birleştirerek ışığı üç boyutlu olarak yansıtabilen materyal sayesinde büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gerek kalmıyor. Kullandığımız en küçük ekranlardan bile yüksek kaliteli üç boyutlu imajları yansıtabiliyor.

RMIT Üniversitesi’nden araştırmayı yürüten ekibin lideri Min Gu, “Hologram teknolojisini kişisel akıllı cihazlarımıza adapte ediyoruz. Geleneksel bilgisayar temelli hologramlar, elektronik aygıtlarımız için çok büyük. Ancak ultra ince hologram materyali ile bu bariyerleri aşabiliyoruz” diyor.

Geleneksel holografik cihazda ışık, 3 boyutlu nesnenin illüzyonunu oluşturacak bir şekilde yansıtılıyor. Hologramı oluşturacak olan materyallerin de yansıtılan ışığın dalgaboyları kadar kalın olması gerekiyor. Min Gu ve ekibi ise kalınlığın getirdiği sınırları, kendisine has özellikleri olan ‘topolojik izolatör’ adlı bir malzemeyle aştı.

Araştırmacılar bu kuantum maddeyi, silikon plaka üzerinde büyüyen 25 nanometrelik antimon telürürden yaptı. Işığı oldukça kıran yüzey, ışığın antimon telürür tabakası etrafında sıçramasına neden oluyor. Bu çoklu iç yansımalar, 3 boyutlu hologram oluşturmak için koşullar meydana getiren ışık fazının gerçekleşmesine yol açıyor.

Çalışmaya katılan bir diğer uzman Zengji Yue, araştırmanın bir sonraki aşamasının, LCD ekranlarda 3 boyutlu hologram görüntüsünün oluşmasını sağlayacak sert ve ince bir film geliştirmek olduğunu söylüyor. Ancak bunun yapılabilmesi için piksel boyutlarının en az 10 kat küçültülmesi gerekiyor.

Min Gu ve Zengji Yue, geliştirdikleri nano materyalin sadece hologram teknolojisinde değil, tıptan eğitime, bilgi saklama kapasitesinin artırılmasından siber güvenliğe, akıllı telefonlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinden, uydulardaki kompleks optik sistemlerin ağırlığının azaltılmasına kadar birçok farklı alanda kullanılabileceğini kaydediyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Akıllı cihazlarımıza hologram teknolojisi geliyor” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir