Türk girişimciler Tolga Özuygur, Emir Arkman, Cem Uzunoğlu ve Berkay Yavuz’un geliştirdiği mimari sanal gerçeklilik (VR) programı ‘Overstruct’, ABD’nin Austin kentinde düzenlenen South by Southwest (SXSW) Festivali’nin en ilgi çeken projelerinden birisi oldu.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Tolga Özuygur, son yıllarda VR teknolojisinin girmediği alan kalmadığını, özellikle mimari konusunda VR teknolojisinin giderek daha büyük önem kazanacağını söylüyor: “Mimarı alanda kullanımı gerçekten çok mantıklı çünkü daha tasarım aşamasındaki bir projeyi daha inşa etmeden içinde gezmenize olanak sağlıyor. Bu hem hataları minimuma indiriyor hem de masrafları azaltarak tasarım sürecini hızlandırıyor.”

VR kullanımının oyun ve eğlence sektörü dışında son yıllarda psikolojik terapiler için de yaygınlaştığını belirten Özuygur, “Örneğin yükseklik fobisi olan bir insanı hiçbir tehlikeye sokmadan korkusu ile yüzleşmesini sağlamak artık mümkün. Bu alanda yakın zamanda daha da yaygın olarak VR teknolojilerinin kullanılacağını düşünüyoruz” diyor.

Dünyanın en büyük dijital ve inovasyon festivallerinden biri olan SXSW’de önemli toplantılar gerçekleştiren Overstruct ekibi, burada VR teknolojisinin devlerinden Oculus ve birbirinden önemli şirketlerle görüşme şansına sahip olmuş. Özuygur’a göre Overstruct’ın SXSW’de kurduğu bağlar, şirketi önümüzdeki dönemde dünyaya lanse edecek:

“Mimari VR üzerine çalışan başka şirketler vardı. Şu an bu alandaki tüm şirketler süreci otomatikleştirmeye çalışıyor, bu yüzden bizim bu sonuca ulaştığımızı gördüklerinde ilk olarak bizi rakipleri olarak algıladılar ama daha sonra ürünümüzü kendileri gibi şirketlere lisanslayacağımızı açıkladığımızda beraber nasıl çalışabileceğimizi konuşmaya başladık ve şu anda da görüşmelerimiz devam ediyor. Yani kısaca evet, SXSW sayesinde pek çok müşteri bulduk.”

Türkiye’deki yatırımcı profilinin de risk almaktan kaçındığını belirten Özuygur, “Yeni nesil ve ar-ge gerektiren girişimler için ise erken aşama yatırım olanakları oldukça sınırlı, haliyle ülkemizden yeni teknoloji çıkma ihtimali oldukça düşüyor. Problemi netleştirmek için biraz aşırı bir örnek vermek istiyorum: Mars’a gitmek için gereken bir roketi geliştirmek için yatırım aradığınızı varsayalım, yatırımcıların cevabı ‘Sen bir roketi yap, Mars’a gittiğini görelim sonra yatırım yaparım’ oluyor. Bu koşullar altında roketi inşa etmeniz gerçekten çok zor” ifadelerini kullanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s