İskoçya’da yaşayan genç bir girişimci, okyanuslardaki plastik kirliliğine çözüm bulabilmek için kağıt ve bitki bazlı materyallerden oluşan, tuzlu suda üç haftada eriyebilen ‘çevre dostu’ şişe geliştirdi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Durham Üniversitesi kimya bölümü mezunu olan 27 yaşındaki James Longcroft, Afrika’da içilebilir su temin eden ve kar amacı gütmeyen Choose Water adlı bir şirket kurarak biyolojik olarak tamamen çözülüp ayrışabilen şişe imal etti.

Longcroft’un aylar boyunca kendi evinin mutfağında sürdürdüğü deneylerin ardından fosil yakıtlar kullanmadan ürettiği şişe, deniz canlıları tarafından gıda olarak tüketilebiliyor, katı atık depolama içinde ise ayrışarak etkisiz hale gelebiliyor.

su2
Şişeyi geliştiren James Longcroft

İlk zamanlarında su geçirmeme özelliği gösteren ve içindeki sıvıyı plastik şişe gibi taze tutabilen kağıt bazlı ürün, zamanla doğaya karışıyor ve dıştan içe doğru tamamen yok olabiliyor. Doğal ve sürdürülebilir materyallerden üretilen şişe, tuzlu suya atıldığında saatler içinde tepki veriyor ve üç haftada tamamen suya karışabiliyor.

İskoç girişimci, yeterli finansal kaynak bulması durumunda bu devrimsel nitelikteki şişenin geniş çaplı üretimini gerçekleştirmek istediğini ifade ediyor.

Birleşmiş Milletler’in 2016’daki ‘Yeni Plastik Ekonomisi’ raporuna göre, okyanuslarda 150 milyon tondan fazla plastik atık bulunuyor. Kirlilik böyle devam ederse, okyanuslarda 2025 yılına kadar her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik atık ve 2050 yılına kadar ise (ağırlık olarak) balıktan daha fazla plastik atık olacak.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz) 

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s