Çin ve Rusya atmosferi kontrol etmek için gizemli deneyler yapıyor

Çin ve Rusya’nın geçtiğimiz yıl yüksek frekanslı radyo dalgaları ile Dünya’nın atmosferini değiştirmek amacıyla ortaklaşa şekilde bir dizi tartışmalı deney yürüttüğü ortaya çıktı.

Popular Science ve South China Morning Post gazetesinin haberlerine göre, 2018 yılı Haziran ayında, bilim insanları iyonosferde değişiklikler yapmak için Moskova’nın doğusundaki Vasilsursk kasabasının yakınında bulunan ve Sura İyonosferik Isıtma Tesisi olarak adlandırılan bir üsten yüksek frekanslı radyo dalgaları yaydı.

Vasilsursk’ün yaklaşık 500 kilometre üstünde, 126 bin kilometrekarelik bir alanın sıcaklığını 100 derece artıran (İngiltere’nin yaklaşık yarısı) toplam beş deney boyunca, Çin sismo-elektromanyetik uydusu Zhangheng-1 de yörüngeden plazma bozukluğunun etkilerini ölçtü.

Peki neden iyonosfer? İçinde barınan iyonlaşmış gaz (plazma), radyo iletişimi için çok önemli ve stratejik durumda. Bilim insanları ve hatta hükümetler, üst atmosferin bu kısmını oluşturan yüklü parçacıkları seçici bir şekilde bozarak, uzun menzilli radyo sinyallerini kuramsal olarak yükseltebilir veya engelleyebilirler.

Operasyon ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen Çinli bir yetkili, araştırmanın tamamen bilimsel olduğunu, atmosfere zararı olmadığını, “Tanrıcılık” oynamadıklarını ve Ruslarla işbirliği yapan tek ülkenin Çin olmadığını söyledi.

sura tesisi
Sura İyonosferik Isıtma Tesisi

ABD, ÇİN VE RUSYA’NIN İYONOSFER SAVAŞI

Rusya ve Çin, atmosfer koşullarını askeri amaçları için değiştirmek isteyen yegâne ülkeler değiller.

Sovyetler Birliği tarafından 1980’lerin başında inşa edilen Sura İyonosferik Isıtma Tesisi’nin, yaklaşık on yıl sonra ABD’nin Alaska eyaletinde kurulan ve Yüksek Frekanslı Aktif İyonosferik Araştırma Programı (HAARP) adı verilen çok daha büyük olan bir atmosferik ısıtma tesisine ilham verdiği iddia ediliyor. HAARP, başlangıçta ABD ordusunca kısmen maddi destek görüyordu fakat artık Alaska Fairbanks Üniversitesi tarafından yönetiliyor.

haarp1
HAARP Tesisi

ABD Hava Kuvvetleri, atmosferde düzenleme yapmaya çalışmaktan vazgeçmiş değil. Kurumun son zamanlarda gerçekleştirdiği projeler arasında; yüklü parçacıklardan oluşan plazma bombalarını üst atmosfere bırakmanın iyonosferi nasıl etkilediğini görmek de yer alıyor.

İddialara göre, Çin’in güneyindeki Sanya şehrinde de gelişmiş bir iyonosfer ısıtıcısı inşa ediliyor. Çin basını, bu tesisin Güney Çin Denizi üzerindeki iyonosferi değiştirebileceğini öne sürüyor.

Çin ve Rusya’nın son deneylerinin “oldukça başarılı” olduğu iddia ediliyor. Ortada atmosfere zarar veren çirkin bir şeylerin döndüğüne dair henüz bir kanıt yok. Ancak Rusya 2018’de çeşitli zamanlarda GPS bozma sinyalleri göndermekle suçlanmıştı ve iyonosferik düzenleme deneyleri, kuramsal yönden bu olayla ilişkili olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir