Oruç tutmanın yeni faydaları keşfedildi!

Çin’de bilim insanları, aralıklarla oruç tutmanın, erken tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini iyileştirmelerine, kilo vermelerine ve kan basınçlarını düşürmelerine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Çin’deki yaklaşık 400 katılımcı, metformin veya empagliflozin antidiyabetik ilaçlarını aldı ya da 5:2 aralıklı oruç planını takip etti. Bu planda insanlar haftanın ardışık olmayan iki günü oruç tutarken, diğer beş günü normal bir kahvaltı ve öğle yemeği yedi.

16 haftalık çalışmanın sonunda, 5:2 diyetini yapan katılımcıların kan şekeri seviyesinde yüzde 1,9’luk bir düşüş görülürken, bu oran ilaç kullananlarda yüzde 0,3 ve yüzde 0,4 oldu.

Bununla birlikte, uluslararası bir uzman grubunun standartlarına göre, 5:2 diyetini uygulayanların yüzde 80’inin kan şekeri seviyeleri diyabet remisyonuna girdi, yani seviyeleri ilaca ihtiyaç duymadan diyabet olmayan bir aralığa dönüştü.

Çalışmayı yürüten dokuz Çin tıp merkezinden araştırmacılara göre, oruç tutmak tip 2 diyabet teşhisi konmuş aşırı kilolu kişiler için ilaçlardan daha etkili olabilir.

Viyana Tıp Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü Başkanı Alexandra Kautzky-Willer, Euronews Health’e verdiği röportajda, “Oruç protokollerinin ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kilo vermenin çok önemli olduğuna ve her zaman temel alınması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Çin’deki araştırmacılar ise, kan şekeri seviyelerini iyileştirenin kilo kaybı mı yoksa 5:2 oruç yaklaşımının kendisi mi olduğunu tespit etmek ve diyabet yönetimi için yaşam tarzı müdahalelerinin uzun vadeli sonuçlarının ne olduğunu öğrenmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre, dünya genelinde yaklaşık her 10 yetişkinden 1’i – Yaklaşık 537 milyon kişi – diyabet hastası.

(Euronews)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir