‘Kanatlı’ kediler: Efsane mi, gerçek mi?

Kanatlı kedilerin bir efsaneden daha fazlası olduğu pek çok rapora ve fotoğraflara da yansıyor.

gorsel

Yaklaşık 10 yıl önce, Çin’in Shaanxi eyaletinde yaşayan yaşlı bir kadına ait erkek kedinin, kuşlarınkine benzeyen kanatları görenleri hayrete düşürmüştü.

Huashang News gazetesinin haberine göre, Xianyang şehrinde yaşayan Feng isimli yaşlı bir kadının beslediği kedi ‘Tom’, bir ayda kanatlarının uzaması ile ilginç bir görüntüye kavuştu. Kedi tüyleri ile kaplı olan kanatların uzunluğunun 12 santimetre olduğu belirtildi.

Kedinin sahibi Feng, gazeteye yaptığı açıklamada, “İlk başlarda deride şişkinlik şeklinde belirdiler. Sonra hızla büyüdüler ve bir ay sonra iki kanat gibi oldular. Kanatların içinde kemik de var ve şimdi o kanatlı bir meleğe benziyor” dedi.

Olaya çiftleşme döneminde geçirdiği bir rahatsızlığın sebep olduğunu düşündüğünü kaydeden Feng, “Bir ay önce pek çok dişi kedi ona cinsel açıdan zarar verdi ve kedinin kanatları çıktı” diye konuştu.

Haberde, görüşlerine başvurulan uzmanların, olayın bir gen mutasyonu vakası olduğu ve kedinin normal yaşayışını etkilemeyeceği görüşlerine yer verildi.

Aradan geçen yıllardan sonra yaşlı Feng ve kedisi Tom’un hala hayatta olup olmadıklarına dair net bir bilgi yok. Ancak kanatlı kedilerin bir efsaneden daha fazlası olduğu pek çok rapora ve fotoğraflara da yansıyor.

f0dc9c6e8f3296dc4851482e25912263

BİLİMSEL GÖRÜŞ

Bulunan bazı fosiller, tarihte rastlanılmış kayıtlar ve hala yaşayan nadir örneklere göre, kedilerde kanatsı eklerin oluşmasında üç sebep dikkat çekiyor. Bunlardan ilki, uzun tüylü türlerde, tüylerin birbirine dolanarak keçeleşmesi. Bu keçeleşme sorunu, nadir de olsa kısa tüylü türlerde de görülebiliyor. Dökülen tüylerin keçeleşen tüylere yapışıp birkaç tüy dökme mevsimi sonunda kanatsı yapılar oluşturabilmeleri mümkün oluyor.

İkinci neden, insanlarda da rastlanan Ehlers – Danlos Sendromu’nun (derinin elastik olması) bir benzerinin (feline cutaneous asthenia) kedilerde de görülmesi. Bu nedenle oluşan kanatsı yapılar omuz, bel ve kalça bölgesinde görülüyor. Bu tür kanatları olan kedilerin bir kısmının kanatlarını oynatabildikleri bile görülmüş. Üçüncü oluşum şekli ise, yapışmış organ veya ekstra organ gelişimi.

cat_wings_03

İLGİNÇ VAKALAR, GÖRGÜ TANIKLARI

Bilinen ilk kanatlı kedi tanıklarından birisi Amerikalı şair, filozof ve tarihçi Henry David Thoreau. 1842’de yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor Thoreau: “Bay Gillian Baker’ın çiftliğinde yaşadığım günlerde bir kanatlı kedi vardı. Ağaçların arasına avlanmaya giderdi. Bir gün onu eve aldıklarını gördüm. Koyu kahverengi, gri tüyleri vardı. Kuyruğu bir tilkininki kadar kabarıktı. 25 – 50 santimetre arasındaki kanatları iki yanından uzanıyordu. Aylar sonra bu kanatlar düştü. Bana kanatları hatıra olarak verdiler, hala saklarım.”

* Sahte Hayvanlar ve Aldatmacalar (1976) adlı bir kitapta anlatılanlara göre, S.Peter Dance adlı bir kişi, çok küçükken kanatları uzamaya başlayan bir kediyi 1960’larda bir sirke sattı. Kedi gizemli bir şekilde öldü, içi dolduruldu. İddiaya göre hala saklanıyor.

1382284_167536440110707_1322702878_n

*1868’de Hindistan’da ‘uçan bir kedi’ rapor edildi. Alexander Gibson adlı bir kişi tarafından vurulup öldürüldü. Derisi bir Bombay Asiatic Toplantısı’nda sergilendi. Gibson, öldürdüğü hayvanın bir kedi olduğunu iddia etse de bazıları onun bir yarasa ya da uçan bir tilki olabileceğini söyledi.

*1897’de İngiltere’nin Matlock kasabasında, kaburgalarından sülün benzeri kanatları çıkmış haldeki kedi vurulup öldürüldü. Haber, 26 Temmuz 1897’de High Peak News gazetesinde yayınlandı. Görgü tanıkları, kedinin kanatlarını kullanarak daha hızlı koştuğunu iddia etti.

*1933’te, siyah beyaz renkteki kanatlı bir kedi Oxford, İngiltere’de ele geçirildi. Kediyi bulan Bayan Hughes Griffiths, 15 santimetrelik kanatlarıyla kedinin uzun mesafeleri atlayarak katettiğini öne sürdü. Kedi bir süre Oxford Hayvanat Bahçesi’nde tutuldu.

*1949’da 59 santimetre kanat açıklığına ve 9 kilogram ağırlığa sahip bir kedi İsveç’in kuzeyinde bir ormanda vurularak öldürüldü. Kedinin uçarken vurulduğu iddia edildi. Doğa Tarihi Müzesi’nden bir profesör, kedinin kanatlarının bir deri deformasyonu sonucu oluştuğunu bildirdi.

“‘Kanatlı’ kediler: Efsane mi, gerçek mi?” için 6 yorum

    1. Var. Antalya da bir köy de gördüm. Tam kanat gibi de değil bahsedilen keçeleşen tüy yumakları gibiydi. Var yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir