Bilim insanları dört güneşi olan bir gezegen keşfetti.

ABD’nin California eyaletindeki Palomar Gözlemevi ile Pasadena kentindeki California Teknoloji Enstitüsü’nde NASA tarafından sürdürülen araştırmaya göre, ’30 Ari b’ adı verilen gezegen, Dünya’dan 136 ışıkyılı (1 ışıkyılı = 10 trilyon kilometre) uzaklıkta, Koç Takımyıldızı’nda yer alıyor.

Gökbilimciler, dört yıldızlı ’30 Ari’ sisteminde bulunan ’30 Ari b’ gezegeninin, Jüpiter benzeri yapısıyla bilinen yaşama uygun olmadığını belirtiyor. Gezegen, kendi ana yıldızı etrafındaki dönüşünü 335 günde tamamlıyor. Araştırmaya göre dört güneşin hepsi de gezegenin yüzeyinden görülebiliyor.

Araştırmayı yürüten NASA uzmanları, Güneş benzeri her 25 yıldızdan birisinin ’30 Ari’ gibi dörtlü bir yıldız sisteminde yer aldığını düşünüyor. Eğer ’30 Ari b’ gezegeninde yaşıyor olsaydık, gökyüzünde çok parlak şekilde görülecek dört yıldız olacaktı. Yeterince büyük bir teleskopla baksaydık, bu yıldızların birbirleri çevresinde dönen ikili sistemlerden oluştuğunu görürdük.

Dört güneşin aydınlattığı  gezegen türünün ilk örneği 2012’de gözlemlenmişti. Yaklaşık 5 bin ışıkyılı uzaklıkta ve Dünya’dan 6 kat büyük olan bu gaz devine ‘PH-1’ adı verilmişti. Son keşifle birlikte dörtlü yıldız sistemlerinde tahmin edilenden daha fazla gezegen olabileceği düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s