Kategoriler
Doğa

Havayı hızlı temizleyen ‘süper bitkiler’ geliyor

Bilim insanları, atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmak için bitkileri ‘güçlendirmeyi’ planlıyor.

Almanya’daki bilim insanları, atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmak için bitkileri ‘güçlendirmeyi’ planlıyor.

Bilim dergisi Science’te bugün yayınlanan bir araştırmaya göre, Almanya’daki Max Planck Karasal Mikrobiyoloji Enstitüsü’nden biyokimyager Tobias Erb ve arkadaşları, karbondioksidi şeker gibi organik bileşiklere dönüştürmek için kullanılan doğal enzim sisteminin ‘yerini değiştirerek’ bitkilerin küresel ısınmaya yol açan sera gazını atmosferden daha hızlı temizlemesini sağlayan bir yol buldu.

Araştırma ekibi, ‘ters mühendislikle’ bitkilerin şeker gibi organik bileşiklerdeki karbondioksidi (CO2) dönüştürdüğü fotosentez sürecini daha hızlı hale getirdi. Aslında yaptıkları, laboratuar ortamında sentetik biyolojik bir yol inşa etmekti. Bu yol, karbondioksidi yakalamada neredeyse 20 kat daha hızlı, en verimli doğal eşdeğerinden daha yeni bir CO2 sabitleme enzimine dayanıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=VvNn5A54q-k

Çalışması hakkında bilgi veren Tobias Erb, “Aslında ilhamımızı doğanın kendisinden aldık. Bitkilere kıyasla farklı biyolojik mekanizmaları kullanarak karbondioksit oranını düzeltecek çok sayıda bakteri ve mikroorganizma var. Bu da doğanın, CO2 oranını düzeltmenin başka yollarını bulabileceğini bize gösteriyor” dedi.

Dünya üzerindeki bitkiler ve su yosunları, yıllık 350 gigaton (1 gigaton = 1 milyar ton) karbondioksidi emebiliyor. Ancak asıl sorun, insanoğlunun her yıl bu miktarın neredeyse 4 katı karbondioksidi atmosfere salmasından kaynaklanıyor. Tobias Erb ve arkadaşları, keşiflerini ağaçlar başta olmak üzere bütün bitki türlerinden örnekler üzerinde denemeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir