Kuveyt’te kazı yapan arkeologlar, dünyanın en eski parmak izlerinden birisini keşfetti. Kil çömlek üzerindeki iz, yaklaşık  7 bin 300 yaşında.

Kuwait Times’ın haberine göre, antik parmak izi, ülkenin kuzeyindeki Subiya bölgesinde yer alan Bahrah kazı alanında bulundu. Arkeologlardan oluşan bir grup bilim insanı, M.Ö. 8700 – M.Ö. 2000 yılları arasındaki dönemden kalma kil çömlek parçası üzerinde bir insana ait parmak izini tespit etti. Yapılan test ve diğer işlemlerde parmak izinin yaşı belirlendi.

Kuveyt Ulusal Kültür Sanat ve Edebiyat Konseyi Direktörü Sultan Al-Duweesh, “7 bin 300 yıllık buluntu, yakınlarda bölgede yapılan önemli keşiflerin en sonuncusu. Diğer buluntular, ilkel insan hayatına dair önemli ipuçları veren antik bir kasaba, bir tapınak, bir mezarlık, kuyu ve çömlekleri içeriyor” dedi. Sultan Al-Duweesh, kazıların 5’i Kuveytli, 11’i Polonyalı 16 kişilik bir ekiple yapıldığını, ekibin başında Amerikalı bir akademisyenin olduğunu ifade etti.

Bahrah kazı alanı, M.Ö. 12000 ila M.Ö. 2000 arasında yaşamış insanlardan kalma harabeler ile eşyaların ortaya çıkarılması ve döneme ışık tutan araştırmaların yapılması açısından önem arzediyor. Bölgenin UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenilmesi çalışmaları yapılıyor.

izz2

DÜNYANIN EN ESKİ PARMAK İZLERİ

Binlerce yıllık parmak izi keşifleri nadir gerçekleşse de arkeologlar dünyanın değişik yerlerinde eski çağlardan insanlara ait bu izlerle zaman zaman karşılaşabiliyor.

*Mısır’daki Thebes bölgesinde yapılan kazılarda, M.Ö. 1300 yılından kalma kurumuş bir ekmek üzerinde o dönem yaşamış bir fırıncının parmak izleri bulundu.

*İsveç’teki Siretorp yerleşim alanındaki Taş Devri kalıntıları arasında seramik bir çömlek üzerinde 5 bin yıllık parmak izlerine rastlanıldı.

*Türkiye’de Boncuklu Höyüğündeki Neolitik sitede çıkarılan kil objelerde 10 bin yıllık parmak izleri keşfedildi.

*Çek Cumhuriyeti’ndeki Dolni Vestonice arkeoloji alanında bulunan seramik heykelcikteki parmak izinin tam 26 bin yıllık olduğu belirlendi.

*Arkeologlar, Almanya’nın Königsaue bölgesinde çıkarılan ve silah olduğu düşünülen antik bir parçada 80 bin yıllık parmak izleri keşfetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s