Görebildiğimiz evrenin şu ana kadar keşfedilen en soğuk yeri; 5 bin ışık yılı uzaklıktaki Bumerang Nebulası. (1 ışık yılı = Yaklaşık 10 trilyon kilometre). Erboğa Takımyıldızı’ndaki bu nebula (bulutsu), mutlak sıfır sıcaklığından (-273,15 derece) sadece 1 derece daha yüksek, yani -272,15 derece. Uzay boşluğunun ortalama sıcaklığı ise -270 derece olarak biliniyor.

Uzayda süzülen bir hayalete benzetilen bulutsu, en son Şili’de And Dağları üstünde yer alan dünyanın en güçlü telsiz teleskopu ALMA tarafından gözlemlendi. Astronomlar, Bumerang Nebulası’nın gerçek şeklini ve çok soğuk yapısını daha iyi anlayabilmek için ALMA’nın dev antenlerini Erboğa Takımyıldızı’na çevirdi.

NASA’nın California’daki Jet Tahriki Laboratuarı’ndan Raghvendra Sahai, bu ‘ultra-soğuk’ bulutsunun fazlasıyla şaşırtıcı olduğunu belirtiyor: “Yeryüzündeki teleskoplardan izlenildiği kadarıyla nebula, bumerang görünümünde çift loptan oluşuyor. Sanıldığından daha geniş bir yapıda ve hızla uzaya yayılıyor.”

Bulutsuya ‘hayaletimsi’ görüntüyü veren gizemli sisin, görünebilen dalgaboyları gibi bir ışık yanılsaması olduğu düşünülüyor. Bumerang bulutsusu, yıldız çekirdeğinden çıkan gazdan oluşuyor. Bu gaz dışarı doğru saniyede 164 kilometre hızla hareket ediyor ve uzayda çok büyük bir hızla genişliyor. Çok düşük sıcaklığın nedeninin bu hızlı genişleme olduğu belirtiliyor.

Astrophysical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, Bumerang Bulutsusu gözlemleri, yok olan yıldızların nasıl zamanla gezegenimsi bulutsulara dönüştüğünü anlamada önemli rol oynayabilir.

sogukk
Fotoğraf: NASA/ESO

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s