Beyin, gece daha iyi çalışıyor

Beyin fonksiyonlarının havanın kararmasından gecenin ilerleyen saatlerine kadar daha iyi çalıştığı belirtildi.

Avustralyalı bilim insanları, öğrenmeyi gerçekleştiren beyin fonksiyonlarının, havanın kararmasından gecenin ilerleyen saatlerine kadar olan zaman dilimi içinde daha iyi çalıştığını bildirdi.

Science Daily’nin haberine göre, Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden Martin Sale ve ekibi, günün değişik zamanlarının beynin çalışmasını doğrudan etkilediğini, özellikle akşam ve gece saatlerinin daha iyi öğrenme gerçekleştirmek için uygun zamanlar olduğunu belirtti.

Uyarılmış beyin sinirleri aktivitesini ölçmek isteyen Sale ve 16 kişiden oluşan ekibi, bir deneğin başına koydukları manyetik sargıyı, kablolarla deneğin elinin içine yerleştirilmiş elektirikli uyarıcıya bağladı. Genç araştırmacılar, günün belli zamanlarında, deneğin elinin hareketleriyle beynin kapasitesi arasında bağ olduğunu, deneğin akşam saatlerinde bir şeyler öğrenmeye çabalamasının, sabah saatlerine göre beyinde daha geniş bir alandaki sinirleri çalışmak için tetiklediğini keşfetti.

Moleküler ve biomedikal alanlarda uzman olan Sale, yaptığı rehabilitasyon terapisiyle ilgi açıklamada, “Sabah ve akşam gibi günün farklı zamanlarının organizma üzerindeki fonksiyonları nadir görülür. Organizmalar, 24 saatlik aydınlık ve karanlık düzenine adapte olarak, tersi durumların yıkıcılığından kaçarlar. Mesela bazı bitkiler gündüz açarken, bazıları gece açar. İnsanlarda ise bu tür ritimleri, pek çok bedensel fonksiyonun kontrol ettiği çeşitli hormonlar yönetir” dedi.

Hava karardığında beynin daha iyi çalıştığına dair benzer bir araştırma, daha önce Almanya’nın Köln Üniversitesi’nde de yapılmıştı. Deneye katılan 18 – 32 yaş arasındaki 108 kişide, derin uyku ve rüyalar sırasında beynin problem çözme mekanizmasının daha verimli çalıştığı ortaya çıkmıştı.

“Beyin, gece daha iyi çalışıyor” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir