Kategoriler
Uzay

Güneş’teki gizemli küre NASA kamerasına yansıdı

NASA’nın Güneş’i izleyen bir uydusunun çektiği görüntü tartışmaya yol açtı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ya ait bir uydu, Güneş’in yakınlarında büyük mavi bir küre belirledi. Ne olduğu bilinmeyen esrarlı kürenin bir süre sonra yok olduğu görüldü.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, söz konusu görüntüleri NASA’nın SECCHI STEREO HI1 uydusundaki kameralar yakaladı. Meksika’da yaşayan Pamela Johnson adlı amatör bir astronom, NASA’nın resmi internet sitesinde yayınlanan görüntüleri incelerken kimsenin dikkat etmediği bir detay yakaladı.

bluee

Güneş’in 15 Kasım’dan itibaren mavi küreyle reaksiyona girdiğini iddia eden Johnson, sonraki günlerde NASA yayınından bazı karelerin silindiğini ve cismin bir süre sonra yok olduğunu belirtti. Paylaşımı izleyen birçok YouTube kullanıcısı, gezegen benzeri yapının hareket etmediğini ancak bir süre sonra tamamen yok olduğunu, arada “silinen” görüntü kareleri olduğunu savundu.

blu22

‘mrreg’ adlı bir YouTube kullanıcısı, “Görüntüleri SECCHI HI1’dan indirdim ve bu tuhaf. Bu ‘anormallik’ 17 Kasım’dan itibaren görülebiliyor. Ancak mavi kürenin görülmesinden önce ve sonra bazı kayıp yerler var” dedi. Bazı kullanıcılar ışığın kaynağının Merkür olduğunu iddia etse de o tarihlerde gezegenin kameraya yansımasının imkansız olduğu belirtildi. Pek çok kullanıcı da, gizemli bir küre olması durumunda NASA’nın bu yayını halka açık bir internet sitesinden yayınlamayacağı konusunda görüş birliğine vardı.

NASA’dan görüntülerle ilgili bir açıklama yapılmadı.

blu33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.