Dünya’daki en büyük göktaşı krateri bulundu

400 kilometre genişliğindeki kratere 10 kilometre büyüklüğünde bir göktaşının sebep olduğu sanılıyor.

Avustralya’da yer altında 400 kilometre genişliğinde bir göktaşı krateri tespit edildi. Milyonlarca yıl önce gerçekleşen ve çok sayıda nükleer bombanın aynı anda infilakıyla eşdeğer büyüklükteki patlamaya 10 kilometre büyüklüğünde bir göktaşının sebep olduğu düşünülüyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Andrew Glikson önderliğindeki araştırma ekibinin bulgularına göre, yerin 2 kilometre altında kalıntılarına ulaşılan dev göktaşı, yaklaşık 300 milyon yıl önce Dünya’ya çarptı. Yeryüzüne ulaşmadan önce de iki parçaya ayrıldı. Glikson ve ekibi, kıtanın ortasında geniş bir alana yayılan yer altı “yaralarının” büyük bir göktaşından geriye kalan izler olduğunu kaydetti.

Yer altındaki iki ana yaraya 6 yıl önce bir jeotermal araştırması için yapılan kazılar sırasında rastlandı. Araştırmanın başlarında Dünya’daki üçüncü büyük kraterin bulunduğu sanılsa da kazılar devam ettikçe izlerin daha da geniş bir alana yayıldığı ortaya çıktı.

ossa
Çarpışma şokunun değişik bölgelerdeki kayalarda bıraktığı izler

“BİRÇOK CANLI TÜRÜ YOK OLMUŞ OLMALI”

Çarpmanın Dünya’ya çok büyük bir etkisi olduğunu söyleyen Andrew Glikson, “Yeryüzündeki birçok canlı türü yok olmuş olmalı. Ancak bu bir gizem, hangi türler olduğunu bulamayız. Çarpmanın 300 milyon yıldan daha eski olabileceğine dair şüphelerim de var” açıklamasını yaptı.

Bilim insanlarına göre bu keşif, göktaşı çarpmalarının Dünуa’nın ȿekillenmesinde düȿünüldüğünden daha önemli bir rol oуnadığını gösteriyor. Günümüzden 66 milyon yıl önce yer kürede yaşayan dinozorların bir göktaşının düşmesiyle yok olduklarına inanılıyor. Araştırma sonuçları jeoloji dergisi Tectonophysics’te yayınlandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KRATERLERİ

Güney Afrika’daki Vredefort krateri 300 kilometre genişliğinde. 4 milyar yıl önceki bir çarpışmadan kaldığı ifade ediliyor. Meksika’daki Chicxulub krateri de, Yucatan Yarımadası’nın altında, 150 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Dinozorların buradaki çarpışmada yok oldukları sanılıyor. Kanada’daki Sadbury krateri ise 130 kilometre genişliğinde. 1,8 milyon yıl önce oluştuğu kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.