Kategoriler
Uzay

Göz kamaştıran yıldız kümesi (Video)

Carina Takımyıldızı’nda yer alan NGC 3532 yıldız kümesi bir renk cümbüşünü andırıyor.

Şili’deki gelişmiş yer teleskoplarını kullanan bilim insanları, Güneş’ten 1300 ışık yılı uzaklıktaki yıldız kümesinin bir renk cümbüşünü andıran görüntülerini elde etti. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon km.)

Atacama Çölü’ndeki Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) teleskopu tarafından görüntülenen ve Carina Takımyıldızı’nda yer alan ‘NGC 3532 yıldız kümesi’ büyüleyici görünüşü sebebiyle ‘Dilek Kuyusu Kümesi’ olarak da adlandırılıyor. İçindeki yıldızlar, bir dilek kuyusunun içinde parlayan madeni paralara benzetiliyor. (Yukarıda.)

Dilek Kuyusu’nda yer alan 300 kadar parlak yıldızın yaklaşık 300 milyon yıl önce oluştuğu düşünülüyor. Mavi renkli yıldızların orta büyüklükte oldukları, turuncu ve kırmızı renkli olanların kendi hidrojen yakıtlarını tükettikleri için bu renge büründükleri ve daha ağır oldukları belirtiliyor. NGC 3532 içinde bazı kırmızı devlerin de bulunduğu görülüyor.

İlk kez Fransız gökbilimci Nicolas Louis de Lacaille tarafından 1752 yılında keşfedilen NGC 3532 yıldız kümesi, 1830’larda İngiliz bilim insanı John Herschel’in ‘ikiz yıldız zengini küme’ sınıflandırmasına dahil edilmişti. İkiz yıldızlar birbirlerine çok yakın olarak ortaya çıkıyor ve doğumlarından itibaren birbirlerinin yörüngesinde dönüyorlar.

Aşağıdaki video klipte de yine NGC 3532’ye ait görüntüler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.