Dünya ile Nibiru bu yıl çarpışacak iddiası

ABD’de yayınlanan bir kitapta Nibiru adı verilen dev bir gezegenin yörüngesinin Dünya ile kesiştiği ileri sürüldü.

ABD’li yazar David Meade, yeni piyasaya çıkan ‘Planet X – The 2017 Arrival’ adlı kitabında Dünya ile Nibiru adlı bir gezegenin bu yıl Ekim ayında çarpışacağını öne sürdü. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Nibiru ve benzeri hikayelerin birer aldatmaca olduğunu bildiriyor.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, daha önce ABD’deki Louisville Üniversitesi’nde astronomi ve farklı konularda eğitim alan yazar David Meade, kitabında şunları söylüyor: “Bizim Güneşimizle birlikte ikili bir yıldız sistemi oluşturan farklı bir yıldız, yanındaki 7 gezegenle birlikte farklı bir açıdan Güneş Sistemi’ne girecek. Bu gezegenlerden biri olan Planet X (Nibiru), güney kutbundan Dünya’ya çarpacak. Nibiru, büyük, mavi bir gezegen.”

Marduk, Nibiru ya da X gezegeni gibi isimler takılan bu gizemli gök cismi ile ilgili teoriler ilk kez gündeme gelmiyor. Komplo teorisyenleri, Güneş Sistemi’nin çok yakınında olduğunu öne sürdükleri Nibiru gezegeninin yer çekimsel etkisinin tüm sistemi etkilediğine inanıyor.

David Meade, Güneş’in ikizi olan bir başka yıldızın yer çekimsel gücü ile itilen Nibiru’nun Dünya’ya doğru yol aldığına inanıyor. Peki bu diğer yıldız nerede? İkinci yıldızın yeryüzüne yaklaşma açısı yüzünden tespit edilmesinin zor olduğunu iddia eden Meade, Nibiru’nun yer aldığı ikinci sistemin bizim Güneş sistemimiz ile aynı düzlemde yer almadığını, dev gezegenin güney kutbu hizasından bize yaklaştığını savunuyor.

Meade, Dünya’daki birçok zengin ailenin çarpışmadan haberdar olduğunu ve trilyonlarca dolar harcayarak sığınaklar inşa ettirdiklerini belirtiyor. Benzer iddialar 2003, 2012 ve 2015 yıllarında da dile getirilmiş ancak gerçek olmadıkları ortaya çıkmıştı. NASA uzmanları, Dünya ile çarpışma ihtimali bulunan bir gezegenle ilgili bilimsel kanıtların olmadığını kaydediyor.

BİLİNMEYEN BAŞKA BİR GEZEGENE AİT İZLER VAR

Güneş Sistemimizi alt üst edip Dünya’ya çarpacak dev bir gezegene dair bilimsel kanıt olmasa da, geçtiğimiz yıl gökbilimciler Plüton’un ötesinde yeni bir gezegenin olduğuna işaret eden “güçlü bir kanıt” elde ettiklerini açıklamıştı.

Astronomical Journal dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, California Teknoloji Enstitüsü’nde görevli astronomlar, matematiksel hesaplamalar ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla Güneş Sistemi’nin dış kısmında, Dünya’nın 10 katı büyüklükte başka bir gezegenin var olabileceğini bildirmişti.

Güneş’in çevresindeki bir turunu 20 bin yılda tamamladığı öngörülen gizemli gezegenin, sistemin dış ucundaki ‘cüce’ gezegenleri ve asteroidleri çekim gücüyle etkilediği sanılıyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.