Dinozorlar çağından günümüze ulaştı

Myanmar’da amber içinde bulunan korkutucu böcek fosilinin türüne daha önce hiç rastlanılmadı.

ABD’deki Oregon Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, amber içerisinde bozulmadan kalmış kanatsız bir dişi böcek fosili buldu. Yaklaşık 100 milyon yıllık olduğu ortaya çıkan bilinmeyen türdeki böceğin dinozorlarla aynı dönemlerde yaşadığı belirtiliyor.

Bilim dergisi Cretaceous Research’te yayınlanan araştırmaya göre, ‘Aethiocarenus burmanicus’ adı verilen böcek, Myanmar’ın Hukawng Vadisi’ndeki bir madende keşfedildi. Adeta bir uzaylı görünümünde olan böceğin muhtemelen tarih öncesi zamanlarda solucanlar, akarlar ve mantarlarla beslendiği ağaç kovuklarında yaşadığı düşünülüyor.

burmanicus
Aethiocarenus burmanicus

Araştırmayı yürüten ekipten George Poinar Jr, “Asla daha önce böyle bir şey görmedim. Kendi dünyasında benzersiz olduğu ortada. Önemli tartışmalardan ve toplantılardan sonra bilmediğimiz, soyu tükenmiş eski bir tür olduğuna karar verdik. Keşfimizin en ilginç noktası, böceğin kafasının en sık karşılaşılan uzaylı tasvirlerine uyuyor olması” ifadelerini kullandı.

Aethiocarenus burmanicus, şişkin gözleriyle küçük ama korkutucu bir görünüme sahip. En olağanüstü özelliklerinden biri, üçgen şeklindeki başının tepesinin, boynunun tabanında yer alması. Günümüzde yaşayan hiçbir türde olmayan bu özellik, böceğin başını çevirdiğinde 180 derecelik bir açıyı görme imkanı sağlıyor.

Hem etçil hem otçul (omnivor) olan bu tarih öncesi böceğin uzun ince gövdesi ve bacaklarıyla haylı hızlı hareket edebildiği düşünülüyor. Boynunda muhtemelen yırtıcıları uzaklaştıran kimyasallar içeren bezler olduğu belirtiliyor. 100 milyon yıl önce Myanmar ormanlarında hayatta olan bu canlının neden yok olduğu ise bilinmiyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir