Uzayın derinliklerinde gizemli bulutlar

Şili’deki VISTA teleskobu, Orion A moleküler bulutunun en net ve detaylı fotoğrafını çekti.

Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu (ESO)’nun Şili’deki bir teleskobu, Dünya’dan yaklaşık 1350 ışık yılı uzaklıktaki Orion A moleküler bulutunun en son görüntüsünü elde etti. (1 ışı yılı = Yaklaşık 10 trilyon kilometre).

ESO’dan yapılan açıklamaya göre, Şili’nin kuzeyindeki Paranal Gözlemevi’nde bulunan VISTA kızılötesi teleskobu ile alınan bu fotoğrafta, çok sayıda genç yıldız ile normalde tozlu bulutların derinliklerinde gömülü kalan diğer nesnelerin oluşturduğu bir mozaik yer alıyor.

orionaa

Bilinen en yakın ve büyük kütleli yıldız oluşum bölgesi olan Orion A moleküler bulutu birçok gizemli zenginliği içeriyor. En dikkat çekici olanı, ihtişamlı Avcı Bulutsusu, aynı zamanda Messier 42 adı verilen ve görüntünün solunda yer alan bölge. Burası ünlü, parlak Avcı Takımyıldızı’ndaki ‘kılıcın’ bir kısmını oluşturuyor.

Orion A ayrıca yeni yıldızlara yaşam veren madde diskleri, yeni-doğan yıldızlarla (Herbig-Haro nesneleri) bağlantılı bulutlar ve daha küçük yıldız bulutlarını da içeriyor. VISTA ile yapılan taramayla bugüne kadar neredeyse 800 bin adet tekil yıldız, genç yıldızımsı nesne ve uzak galaksiler içeren bir katalog oluşturuldu.

Fotoğrafın orjinal ve büyük haline yandaki linkten ulaşabilirsiniz: ESO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir