ABD ve İsviçre’deki bilim insanları, güneş enerjisi ile hidrojeni birleştiren yeni bir enerji kaynağını test ediyor. ‘Hydricity’ adı verilen kaynağın eşi görülmemiş verimlilik seviyelerine ulaştığı belirtiliyor.

Science Alert’in haberine göre, ABD’deki Purdue Üniversitesi ile İsviçre’den Lausanne Federal Politeknik Üniversitesi’nden oluşan ekip, güneş ısı gücü tesisleri ile hidrojen yakıtı üretim tesislerini birleştirerek iki güç türündeki verimliliği artırmayı başardı. Birleşik yapı, hem doğrudan elektrik oluşturmak için buhar, hem de daha sonra kullanmak amacıyla hidrojen üretiyor. Çalışmaya Purdue Üniversitesi’nden kimya mühendisliği uzmanı Türk bilim adamı Emre Gençer de katıldı.

Araştırmaya göre, yüksek basınçlı türbinlerin düşük basınçlı türbinlerle peşpeşe kullanılma şekli sayesinde yüzde 50 verim ile hidrojen ve benzeri görülmemiş şekilde yüzde 46 verimlilik ile elektrik üretilebiliyor. 24 saatlik bir döngü süresince hydricity’nin güneşten elektrik elde etmede yüzde 35’lik bir verime ulaşabildiği kaydediliyor.

Hidrojen sadece ulaşımda, kimyasal üretimde ve diğer endüstrilerde kullanım alanı bulmuyor, aynı zamanda depolanabiliyor ve tekrarlı kullanımda aşınmıyor. Güneş battığı zaman depolanan hidrojen kullanılabilir. Bu da türbinlerin durması veya yeniden başlaması gerekmediği anlamına geliyor.

Purdue Üniversitesi’nden araştırmaya katılan Rakesh Agrawal, “Hydricity, gıda, kimyasallar, ulaşım, ısınma ve elektriğin de aralarında bulunduğu tüm insan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sürdürebilir bir ekonomiyi sağlamak için heyecan verici bir fırsat. Geleneksel olarak, elektrik üretimi ve hidrojen üretimi birbirinden ayrı olarak çalışılmıştı ve bizim yaptığımız şey, sinerjik olarak bu işlemleri birleştirirken aynı zamanda da onları geliştirmek. Şimdiye kadar işlemin sadece taklit örnekleri üretildi. Sıradaki adım, gerçek dünyada deneyler yapmak” açıklamasını yaptı.

Dünya ülkeleri yenilenebilir enerjiye daha fazla bağımlı olduğu için araştırmanın önemi bir kez daha artıyor. Güneş enerjisi çözümleri sağlıklı ve çevre dostu olsalar da, her zaman istenildiği kadar verimli olmuyor. Güneş ışığının gücünü hidrojen yakıtıyla birleştiren hydricity, gelecekte birçok alanda yeni ve verimli bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s