Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Şili’deki ALMA radyo teleskopları ile ‘Sauron’u Gözü’ olarak da bilinen Fomalhaut yıldızının bu zamana kadarki en net fotoğrafının elde edildiğini bildirdi.

ESO’dan yapılan açıklamaya göre, Piscis Austrinus (Güney Balığı) Takımyıldızı’nda yer alan ve gökyüzündeki en parlak yıldızlardan birisi olan Fomalhaut, Dünya’dan yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta ve büyüklüğü Güneş’ten oldukça fazla. Ayrıca Güneş’e oranla 18 kat daha parlak ve 2 bin 720 derece daha sıcak. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre)

Görselin büyük ve orjinal haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: ESO

Fomalhaut sistemindeki kuyruklu yıldızlardan açığa çıkan gaz ve kozmik tozdan oluşan parlak disk, merkezdeki yıldızdan yaklaşık 20 milyar kilometre uzaklıkta ve 2 milyar kilometre genişliğinde.

Astronomlar, net bir şekilde görülebilen halkanın, göktaşlarını ve kuyruklu yıldızları yörüngenin dar alanına doğru çekip birbirleriyle çarpışmasına sebep olan bir gezegenin varlığıyla oluşabileceğini düşünüyorlardı. Böylece 2008’de yıldızın etrafında dönen dev bir gezegen olabileceği tezi ortaya konuldu. 2012’de Hubble Uzay Teleskobu’yla birlikte diğer teleskoplardan alınan görüntüler, diskin içerisinde gerçekten de bir gezegenin var olduğunu gösterdi. Keşfedilen gezegene Sami tanrısı olan Dagon adı verildi.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s