Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletindeki 1,5 milyon gönüllü dün 12 saat içinde 66 milyondan fazla fidan dikti. Narmada nehri kıyılarının ağaçlandırıldığı büyük operasyon ile dünya rekoru kırılmış oldu.

Independent gazetesinin haberine göre Hindistan hükümeti, Paris Anlaşması gereğince iklim değişikliğine sebep olan küresel ısınma ile mücadele için 2030 yılından önce ormanlık alanlarını 5 milyon hektar kadar artırarak 95 milyon hektara çıkarmak zorunda. Bu alandaki dünya rekoru, yine Hindistan’da Uttar Pradesh eyaletindeydi. Bölgede geçen yıl bir gün içinde 50 milyondan fazla ağaç dikilmişti.

Madhya Pradesh Eyalet Başbakanı Shivraj Singh Chouhan, çocukların ve yaşlıların da katıldığı kampanyada sabah 7’den akşam 7’ye kadar toplam 66.3 milyon ağaç dikildiğini kaydederek, “Tarihi bir gün. Bu ağaçlarla sadece eyaletimize değil, tüm dünyaya hizmet ediyoruz” dedi. Guinness Dünya Rekorları gözlemcileri de pazar günü gerçekleşen etkinliğin rekor kırdığını doğruladı.

Kampanyada 20 çeşit fidan kullanıldı. Fidanların tutma ihtimalini artırmak için Narmada nehir havzasının tercih edildiği bildirildi. Hindistan topraklarının yüzde 24’ü ormanlarla kaplı. Hindistan, atmosfere en çok karbon salımını gerçekleştiren üçüncü ülke konumunda. Hükümet, ormanlık alanların oranı 2030’a kadar yüzde 33’e çıkarmayı amaçlıyor.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s