Dev galaksi ‘Messier 77’ göz kamaştırdı (Video)

Şili’deki bir teleskop bu ihtişamlı galaksinin en net ve detaylı görüntüsünü elde etti.

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO)’nun Şili’deki Çok Büyük Teleskobu (VLT), çubuklu sarmal galaksi (yıldız kümesi) Messier 77’nin tam karşıdan muhteşem bir görüntüsünü yakaladı.

ESO’dan yapılan basın açıklamasına göre, bu renkli sarmal galaksi sakin gibi görünse de aslında çok daha çalkantılı koşulları barındırıyor. NGC 1068 olarak da bilinen Messier 77, evrenin en aktif, göz alıcı ve enerjik diyarları arasında yer alıyor. Çekirdeği neredeyse tüm galaksiyi bastıracak kadar parlak. Aktif galaksiler evrendeki en parlak nesneler arasındadır. Hepsinde olmasa bile çoğunlukla, gama-ışınları ve X-ışınlarından mikrodalga ve radyo dalgalarına kadar olan bölgede ışık yayıyorlar.

Bu etkileyici parlaklığın nedeni merkezi bölgedeki mekanizmadan dışarıya dağılan yoğun ışınım, yani süper kütleli bir karadeliği çevreleyen yığışma diski. Karadeliğin üzerine düşen madde sıkışarak inanılmaz sıcaklıklara kadar ısıtılıyor ve sonuçta yoğun miktarda ışık salınımına neden oluyor. Bu yığışma diski ‘torus’ adı verilen kalın bir çörek şeklindeki gaz ve toz diski tarafından örtülüyor.

Messier 77’nin bu görüntüsü mavi, kırmızı, mor ve pembe (hidrojen-alfa) renklerle temsil edilen 4 farklı dalgaboyu bandında alındı. Her bir dalgaboyu farklı bir özelliği ortaya çıkarıyor. Örneğin pembemsi hidrojen-alfa, sarmal kollarda oluşmakta olan sıcak ve genç yıldızları temsil ediyor. Kırmızıda Messier 77’yi çevreleyen ince, iplik benzeri gaz yapısı ortaya çıkıyor.

47 milyon ışık yılı uzaklığında, Balina Takımyıldızı doğrultusunda bulunan Messier 77, Messier kataloğunda bulunan en uzak galaksilerden biri. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre). İçinde 300 milyardan fazla yıldızın bulunduğu belirtiliyor. 100 bin ışık yılı genişliğindeki bu dev yıldız kümesi, muazzam büyüklüğü ve ihtişamı ile uzayın derinliklerinde parlıyor ve bizlere aslında evrende ne kadar küçük olduğumuzu hatırlatıyor.

Dazzling galaxy Messier 77
Messier 77 galaksisi (ESO/VLT)

Görselin büyüklüğüne ve orjinal boyutlarına dair seçenekleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz: ESO


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Dev galaksi ‘Messier 77’ göz kamaştırdı (Video)” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir