Plüton’un üzerinde nefes kesen uçuş (Video)

Gizemli cüce gezegenin olağanüstü yer şekilleri üzerinde bir yolculuğa var mısınız?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın New Horizons (Yeni Ufuklar) adlı uzay aracı, 2015 yılı Temmuz ayında Plüton’a tarihi yakınlaşmasını gerçekleştirene kadar bu cüce gezegenin yer şekilleri hakkında detaylı bir bilgimiz yoktu. NASA, keşif aracının çekip gönderdiği fotoğraflar sayesinde Plüton’un yüzeyini gösteren etkileyici bir video hazırladı.

Yaklaşık 2 dakikalık görüntü, 1000 kilometre kadar genişlikte olan ‘kalp’ şeklindeki azot buzulu arazisi Sputnik Planitia’nın güneybatısında başlıyor. Uçuş, arazinin batı sınırındaki Cthulhu Macula adlı karanlık ve kraterli bir bölge üzerinde, Voyager Terra’da, Pioneer Terra’da ve Tartarus Dorsa isimli alanın üzerinde kuzeye doğru devam ediyor. Engebeli dağ sıraları, kanyonlar, buzul ve kayalık araziler üzerinden geçen araç, henüz 2 yıl öncesine kadar detaylarını bilmediğimiz esrarengiz bir diyarı gözler önüne seriyor.

Bilgisayar modelleri, Sputnik Planitia bölgesinin muhtemelen buzla dolu olduğunu gösteriyor. Bu da Plüton’un kabuğundaki kırıkları açıklıyor. Analitik bulgular, böyle bir durumun ancak Plüton’nun bir yer altı bir okyanusuna sahip olması durumunda ortaya çıkabileceğini ortaya koyuyor.

Güneş Sistemi’nin en büyük ikinci cüce gezegeni olan Plüton, Güneş‘e Dünya’dan neredeyse 40 kat daha uzak. Aşağıdaki video klipte de yine New Horizons uzay aracının gözlemleriyle oluşturulmuş, Plüton’un en büyük uydusu Charon’un yüzeyine ilişkin en yeni görüntüler yer alıyor.

 

“Plüton’un üzerinde nefes kesen uçuş (Video)” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir