Küresel ısınmanın sebep olduğu iklim değişiklikleri, yaz mevsimini tahmin edilebilir olmaktan çıkarıyor. İklim uzmanları artık yazların aşırı sıcak ve şiddetli yağışlarla geçeceğini belirtiyor.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin haberine göre, yaz mevsimindeki yoğun ve sürekli yağışlar istisna olmaktan çıkıyor. Almanya’nın Potsdam kentindeki İklim Araştırmaları Enstitüsü’nden meteorolog Peter Hofmann, yaz aylarındaki kesintisiz kuru ve 25 – 30 derece ısınan havaların geçmişte kalacağını belirtti. Hofmann, normal yaz mevsiminin uzun ve kuru havaların sürekli sağanak yağışlarla kesildiği aylar halini alacağını kaydetti.

İklim değişikliğinin sadece hava sıcaklığının artmasına yol açmadığına dair belirtilerin bir süredir gözlemlenmekte olduğunu söyleyen Alman uzman, “Arktik bölgelerin yeryüzünün diğer kesimlerine göre daha fazla ısınması atmosferdeki sirkülasyonu etkiliyor. Bunun sonucunda da fırtına ve yağışlı hava durumlarının daha sık ortaya çıktığını görüyoruz” dedi.

Atmosferdeki ısınmanın yağışların şiddetini artırdığını söyleyen Hofmann, aşırı hava durumlarının sonuçlarını kestirmenin zor olmadığını, yerleşimin yoğun olduğu büyük kentlerde yağmur sularının akacak yer bulamadığı için sokak ve evleri bastığını ve kısa zamanda gökten inen su kitlesinin kanalizasyona sığmadığını vurguluyor.

İklim araştırmacısı, değişen ve aşırılaşan hava durumlarına alışmaktan ve ona göre önlemler almaktan başka çare olmadığının altını çiziyor. Almanya’nın Potsdam kentindeki İklim Araştırmaları Enstitüsü, iklim etkisi, küresel değişim ve sürdürülebilir gelişme alanlarında araştırmalar yapıyor.

İstanbul’da 18 Temmuz günü metrekareye düşen 250 kilogram yağmur ile son 32 yılın en yoğun yağışı yaşanmış, metro istasyonlarını, alt geçitleri, tünelleri, birçok ev ve iş yerini su basmış, çok büyük çapta maddi hasar meydana gelmişti.

(Fotoğraf: Mustafa Özdabak)

2 Comments

 1. İnsanoğlu dünyanın karakterini bozdu.

  Düşünün ki!
  Şu yaşadığımız dünyada hiç insan olmasaydı. Bir tane bile. O zaman dünya nasıl olurdu söyleyeyim mi? Savaşlar olmazdı, menfaat kavgaları, iktidar hesapları olmazdı. O kadar güzel bir dünya olurdu ki! Kurt kuzuyla dost olmasa da; hiçbir hayvan ormanları yakmazdı. Kimse insanlara hükmetmek için savaş ilan etmezdi. Kimse kimseyle toplumsal bazda kavga etmezdi. Ancak dişisine kendi ispat için bireysel kavgalar veya sürünün başına geçmek için, liderlik savaşı verirdi. O da sürekli değil.
  Eee insanoğlu ne yapıyor. Maalesef insanoğlu dünyanın karakterini bozuyor. İnsanoğlu önce kendi ahlakını karakterini bozdu yetinmedi. Dünya varoluşundan beri dünyanın genetiği ile oynuyor. Bitkilerin hayvanlarında ahlakını bozdu insanoğlu. Hibrit tohumlar, 40 günde büyüyen tavuk haline gelen civcivlerden tutunda her şeyi bözdular. Ve bazı saf insanlarda o tohumların insanoğluna ne denli zarar verdiğini bilmiyor bile. Tarlalara atılan o zirai ilaçlar var ya! O kadar tehlikeli ki! Mesela niye bizim domatesler Rusya’dan geri dönüyor. Bir de ziraat mühendisi ne bilir adam deyip ölçüsünü de abartanlar var. En başta o böcekleri yiyen kuşları öldürüyorlar. Ayrıca böcekler o ilaçlara karşı kendilerini güçlendirme yapabiliyor ve bir daha ki neslinde de o ilaç etki bile etmiyor. Ama kuşlar öyle mi? Hayır onlar savunmasız maalesef. Aslında tabiatta her varlığın bir düşmanı var. Yaprak bitlerinin düşmanı nedir biliyor musunuz? Bilmiyor musunuz? Hayret bir şey ya! Tabi ki! Uğur böceği. Yani yaprak biti sarmışsa bitkilerinizi uğur böceği üreteceksiniz. Fare mi sardı tarlanızı bırakın yılanı tilkiyi öldürmeyi sizin kimyasal olmayan sağlığımıza zarar vermeyen en doğal fare savaşçılarımız. Arada bir iki tavuğunuzu tilki yiyebilir. Oda onun tabiatı değil mi! Hani ne derler tilkiye sormuşlar. Tavuk yermişin diye. O da gülesimi getirdiniz demiş. Tabi ki herkes yaradılışına uygun yaşar. Sadece ve sadece insanoğluna seçenek bırakmıştır ALLAH. İyi ya da kötü bir yol. Mesela insanoğlu dinamiti bulmuştur. Eğer o dinamiti yol yapmak için dağları devirirsen güzel. Dinamiti insanlar öldürmek için kullanırsan kötüdür. İnsana dağları devirip yol yapmasını söyleyen ruhu, insanları öldürmesini söyleyen nefsi ve şeytandır.

  İyi akşamlar 🐞

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s