ABD’nin Wisconsin eyaletinde bir şirket, çalışanlarının işlerini kolaylaştıracağı gerekçesiyle mikro-çip (yonga) implantları geliştirdi. Bilgisayarlara bağlı çipler ilk etapta gönüllü çalışanların derilerinin altına yerleştirilecek.

Amerikan NPR radyosu ve Popular Science’ın haberlerine göre, seyyar büfe tedarikçisi Üç Kare Market’teki (32M) çalışanlar için tamamen isteğe bağlı olan girişim kapsamında, ekip üyelerinin ellerine, başparmakları ve işaret parmakları arasına radyo frekans tanıma (RFID) çipleri nakledilecek.

Şirket çalışanları, neredeyse bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan implant ile etiketlendikleri zaman, ellerini zahmetsiz bir şekilde sallayarak bir dizi genel büro görevini gerçekleştirebilecek.

32M CEO’su Todd Westby, “RFID teknolojisi ile çalışanlarımız büro dinlenme odası marketimizde ödeme yapabilir, bir el hareketiyle kapıları açabilir, fotokopi makinelerini kullanabilir, büro bilgisayarlarında çabucak oturum açabilir, telefonların kilidini kaldırabilir, kartvizit paylaşabilir, tıbbi – sağlık bilgisini saklayabilir ve diğer RFID terminallerinde ödeme yapabilir” diyor.

Çiplerin bir GPS bileşeni içermediğini, çalışanlarının özel hayatlarına dikkat edeceklerini ve korsanlığa karşı güvenli olduğunu iddia eden Westby, “İçinde gerçekten korsanlık yapılabilecek hiçbir şey yok çünkü tıpkı kredi kartları gibi şifreli halde. Korsanların bunu kırma şansı neredeyse hiç yok çünkü internete bağlı değil. Birisinin ona bağlanabilmesinin tek yolu, aslında elinizi kesmesi. Karım ve çocuklarım da bu implantları takacaklar” ifadelerini kullanıyor.

RFID çipleri, temassız kredi kartları, mobil ödeme sistemleri, otobüs kartları ve hayvan etiket implantları gibi şeylerde halihazırda kullanılan sistemlere benziyor. Bir implantın masrafı çip başına 300 dolar. Şirket, bunun çalışanlar adına ödeneceğini söylüyor.

Yakın gelecekte robotların işlerimizi elimizden alacağına dair haberlerle sıklıkla karşılaşıyoruz. Belki de ileride iş sahibi olmanın tek yolu, elektronik implantlarla donatılmış yarı insan, yarı robot bireylere dönüşmek olacak.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s