Günümüz bilişsel filozoflarından Andy Clark ve David Chalmers, 1998 yılında ortaya attıkları The Extendend Mind (Genişletilmiş Zihin) savı ile bilgisayarların beynimize yeni özellikler katabileceklerini belirttiler. Clark ve Chalmers’a göre, bu yöntem sorunları çözebilmede ekstra yetenekler, bilgi ve resim/fotoğraf depolamada yeni alanlar sağlayabilir. Günümüzde ABD’de bir profesör, Clark ve Chalmers’ın bu savını gerçeğe dönüştürmek üzere.

Futurism ve Popular Science dergisinin haberlerine göre, Southern California Üniversitesi (USC)’den biyomedikal mühendislik profesörü Dong Song, Alzheimer ve epilepsi hastalıklarının tedavi edilmesi çalışmaları kapsamında, ilk kez beynin doğal yeteneklerini artırabilen bir ‘bellek protezi’ geliştirdiğini duyurdu. Bu cihaz, insan hafızasını etkili şekilde geliştiren ilk implant olma özelliğini taşıyor.

Daha önce yapılmamış bir tekniği deneyen, yani bellek işlevini geliştirmek için sinirsel kod yazan Dong Song ve ekibi, araştırma kapsamında epilepsi tedavisi için beyinlerine elektrot nakledilen 20 gönüllüye bellek protezini yerleştirdi. Cihazın kısa vadeli belleği kabaca yüzde 15 ve çalışma belleğini yaklaşık yüzde 25 oranında geliştirdiği ortaya çıktı.

Elde edilen bulgular ve bellek protezi, ABD’nin başkenti Washington’da yapılan bir Sinirbilim Derneği toplantısında bilim çevrelerine tanıtıldı. Daha iyi bir hafıza, bunamanın veya Alzheimer’ın etkilediği insanların hayatını kesinlikle değiştirecek.

2016 yılında, bunama ve Alzheimer hastası olanların sağlık hizmeti ve uzun vadeli bakım masraflarının toplamı, tahmini olarak 236 milyar dolardı. Ayrıca Alzheimer Birliği’ne göre bir kişinin algısal zayıflığı ne kadar şiddetli olursa, ailesinde ona bakan kişilerin depresyon oranları o kadar yüksek oluyor.

Dong Song’ın cihazı bunama veya Alzheimer tedavisi için onaylanmadan önce daha fazla testten geçirilecek. Bellek protezi bu hastaların kaybolan bellek işlevlerinin bir kısmını bile geri kazanmasına yardımcı olabilirse, bu etki sadece hastalarda değil, ayrıca onların ailelerinde ve genel olarak ekonomide de hissedilecek.

Çalışma ile ayrıca sağlıklı insanların beyinlerine de yerleştirilebilecek ve kişiye ekstra zihin yetenekleri sunabilecek cihazların da önü açılmış oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s