Yakın yıldızın etrafında bir ılıman dünya!

Avrupalı bilim insanlarının keşfettiği ‘Ross 128 b’ adlı gezegenin bir yılı sadece 9,9 gün.

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO)’nun gezegen avcısı HARPS aygıtını kullanan gökbilimciler, Güneş Sistemimizden sadece 11 ışık yılı uzaklıkta Dünya boyutlarında ılıman bir gezegen keşfetti. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre)

ESO’dan yapılan açıklamaya göre, Virgo Takımyıldızı yönünde yer alan ve Ross 128 b olarak isimlendirilen yeni gezegen 4,24 ışık yılı uzaklıktaki Proxima b’den sonra tespit edilen en yakın ikinci ılıman Dünya olabilir. Gezegen aynı zamanda sakin bir kırmızı cüce yıldızın etrafında bulunan en yakın dış-gezegen ünvanına da sahip oldu. Bu da gezegenin potansiyel olarak yaşam barındırma olasılığını artırıyor. Ross 128 b, ESO’nun Şili’deki VL Teleskobu için atmosferinde biyo-işaretçilerin aranacağı birincil hedeflerden biri olacak.

Avrupalı gökbilimcilerin ortak araştırmasına göre, bu Dünya benzeri gezegen, Ross 128 yıldızının etrafındaki turunu 9,9 günde tamamlıyor. Yüzey sıcaklığının bilinen yaşama uygun olacağı düşünülüyor. Ross 128, bu ılıman gezegene ev sahipliği yapan ‘en sakin’ yakın yıldız olarak nitelendiriliyor.

Aralarında Proxima Centauri’nin de olduğu çoğu kırmızı cüce yıldız ara sıra yörüngelerindeki gezegenleri de etkileyen ölümcül mor-ötesi ve X-ışın radyasyonu şeklinde parlamalar açığa çıkarır. Bununla birlikte Ross 128 çok daha sakin bir yıldız gibi görünüyor, bu sayede gezegeni olası bir yaşama ev sahipliği yapacak en rahat yer olabilir.

eso1736c1
Ross 128 yıldızının konumu (Görselin sağ tarafında, ecliptic çizgi üzerinde, yuvarlak içine alınmış halde-ESO)

Ross 128 yıldızı şu anda Dünya’dan 11 ışık yılı uzaklıkta olsa da, bize doğru hareket ettiği için, kozmik ölçekte göz açıp-kapatma kadar sayılan sadece 79 bin yıl içinde en yakın yıldızsal komşumuz olması bekleniyor. Proxima b’nin tacını alacak olan Ross 128 b Dünya’ya en yakın dış-gezegen haline gelecek.

HARPS ile alınan verileri inceleyen bilim insanları, Ross 128 b’nin yörüngesinin Dünya – Güneş arasındaki mesafenin 20’de biri kadar olduğunu buldu. Yıldızına yakın olmasına rağmen Ross 128 b, Dünya’dakinin sadece 1,38 katı kadar radyasyona maruz kalıyor. Bu sayede Ross 128 b’nin denge sıcaklığının -60 ila 20 santigrat derece arasında olduğu tahmin ediliyor. Bunun da nedeni ev sahibi yıldızının soğuk ve sönük doğası. Araştırmacılar Ross 128 b’yi ılıman bir gezegen olarak görseler de, gezegenin, yüzeyinde sıvı halde su bulunabildiği yaşanabilir bölgenin içinde, dışında ya da sınırlarında mı olduğu belirsizliğini koruyor.

Gökbilimcilerin tespit ettiği ılıman gezegenlerin sayısı artsa da, sonraki adımda atmosferlerinin, bileşimlerinin ve kimyalarının ayrıntılı araştırılması yer alıyor. Çok yakın dış-gezegenlerin atmosferlerinde, oksijen gibi biyo-işaretçilerin olası tespiti hayati ve çok büyük bir adım olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir