Plüton’un altında gizli okyanus

Plüton’un ‘kalp’ şeklindeki donmuş arazisinin altında bir okyanus olabileceğine dair deliller bulundu.

Amerikalı bilim insanları, cüce gezegen olarak bilinen Plüton’un ‘kalp’ şeklindeki donmuş arazisinin altında bir okyanus olabileceğine dair deliller buldu.

Keşif, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ya ait New Horizons adlı uzay aracı tarafından 2015 Temmuz’unda çekilen fotoğraflar ve toplanan veriler doğrultusunda yapıldı. Yaklaşık 1000 kilometre genişliğinde olan ve kalp şekliyle dikkat çeken Sputnik Planitia bölgesindeki yüzey hareketleri incelendi.

Nature dergisinde bugün yayınlanan iki ayrı araştırma sonucuna göre, Plüton’da bulunan bu yeraltı okyanusu 100 kilometre derinliğinde olabilir. Dünya’daki bütün denizler kadar su sakladığı sanılan bu büyük gizli okyanus, mikrobiyal hayata ve bilinmeyen canlılara ev sahipliği yapabilir.

sputnikk
Altında okyanus olduğu belirlenen Sputnik Planitia bölgesi (Fotoğraf: NASA)

Bilgisayar modelleri, Sputnik Planitia’nın muhtemelen buzla dolu olduğunu gösterdi. Bu da Plüton’un kabuğundaki kırıkları açıklıyor. Analitik bulgular, böyle bir durumun ancak Plüton’nun bir yer altı bir okyanusuna sahip olması durumunda ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Güneş Sistemi’nin en büyük ikinci cüce gezegeni Plüton, Güneş‘e Dünya’dan neredeyse 40 kat daha uzak.

charonn
Plüton’un uydusu Charon’un yüzeyine ait bir illüstrasyon

GÜNEŞ SİSTEMİ’NDE SAKLI OKYANUSLAR

Son yıllarda yapılan keşif ve araştırmalar, Güneş Sistemi’nde bazı gezegenlerin aylarının donmuş yüzeylerinin altında akıcı su olabileceğini gösterdi. Bilim insanları, Jüpiter’in uyduları Europa ile Ganymede, Satürn’ün uyduları Enceladus ile Dione, Neptün’ün uydusu Triton ve Plüton’un uydusu Charon’da saklı okyanuslar olabileceğine dair önemli ipuçları elde etti. Önümüzdeki yıllarda yapılacak insanlı ya da insansız keşif görevleri ile daha net sonuçlara ulaşılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.