Derin uzayda su bulutları keşfedildi

Dünya’dan 1300 kat büyük gizemli bir gökcisminin su bulutlarıyla kaplı olduğu bildirildi.

Dünya’dan yaklaşık 7,3 ışık yılı uzaklıkta, su ve buz yüklü bulutlarla çevrili olduğu düşünülen dev bir gök cismi gözlemlendi. (1 ışık yılı = Yaklaşık 10 trilyon kilometre)

ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden astronom Kevin Luhman’ın araştırmasına göre, su ve buz yüklü bulutlar, Jüpiter büyüklüğündeki ‘Wise J0855-0714’ adlı bir kahverengi cücenin etrafını sarıyor.

İlk kez 1995’te keşfedilen kahverengi cüceler, ne yıldız ne de gezegen kategorisine konulabiliyor. Gaz bulutlarının çökmesiyle oluşsalar da gökcismini yıldız yapacak nükleer tepkimelerin başlamayacağı kadar hafif oldukları için 80 Jüpiter kütlelik sınıra ulaşamıyor ve yeteri kadar ısınamayıp sönüyorlar. Kahverengi cüceleri asla gelişmeyen yıldızlar olarak da niteleyebiliriz. Bunun sebebi de nükleer füzyon için gerekli ısı ve ışığı üretmek için çok küçük olmaları.

NASA’nın Wise kızılötesi uzay teleskobundan gelen verileri inceleyen Kevin Luhman, keşfedilen kahverengi cücenin yüzey sıcaklığının, suyun donma noktasından biraz aşağıda olduğunu, Dünya’dan soğuk, Jüpiter’den ise sıcak olduğunu belirtiyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren California Üniversitesi’nden Jonathan Fortney, “Cisim, olağanüstü derecede ilginç. Güneş Sistemi dışında ilk kez su yüklü bulutların olduğuna dair belirtiler içeriyor. Güneş Sistemi’nde sadece Dünya’da ve Mars’ta var. Jüpiter ve Satürn gibi dev gezegenler, amonyak bulutları su yüklü bulutları kaplayacak kadar soğuktur. Bu soğuk gök cismi ise bilinen sınıflandırmaların dışına çıkıyor” diye konuştu.

Aynı üniversiteden Andrew Skemer ise, “Kahverengi cücenin son derece düşük ısısı, Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn’den sonra atmosferinde su bulutları bulunması muhtemel ilk gökcismi olmasını sağlıyor. Elde ettiğimiz spektrum, genel itibariyle çarpıcı bir şekilde Jüpiter’e benzeyen gök cisminin su buharı ve bulutlar ile kaplı olduğunu gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Kahverengi cücedeki su varlığının 2018’te uzaya fırlatılacak James Webb Uzay Teleskopu ile yapılacak gözlemlerden sonra kesinleşebileceği belirtiliyor. Araştırma sonuçları The Astrophysical Journal Letters’ta yayınlandı.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Derin uzayda su bulutları keşfedildi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir